• Menu
  • Menu

Valle dei Templi

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Itálie » Valle dei Templi

Valle dei Templi – Údolí chrámů v Agrigentu.

Na antické památky narazíte na Sicílii na každém kroku. Člověk aby se tu bál kopnout do země, protože určitě narazí na nějaké další pozůstatky z mnohaleté historie osídlení tohoto ostrova. Navštívit všechny vykopávky a zajímavosti během jednoto týdne nebo i dvou je podle mého názoru nemožné. Navíc vás všechny ty dokola stejné ruiny začnou brzy nudit. Je tu ovšem památka, kterou by bylo opravdu chyba minout- tou je Údolí Chrámů u Agrigenta.

Jedná se o obrovskou, mnohakilometrovou řeckou a následně i římskou nekropoli, která se nachází jižně od nedalekého města Agrigenta. Celý komplex je rozdělen na dvě části silnicí, která vede dále do města.

Kromě výborného označení památky, její významnost dokládá i zápis na seznam světového kulturního dědictví UNESCO, nebo nedaleké obrovské parkoviště, které je koncipováno na enormní zájem turistů. (K naší smůle jsme se i my brzy přesvědčili, že rozhodně není naddimenzováno.) Z parkoviště, které vás vyjde na 3 eura, vede cesta pro pěší návštěvníky do západní části nekropole. U pokladny budete muset ještě zaplatit 10 euro za vstup (Studenti výtvarných oborů mají vstup zdarma, děti a studenti vstup za polovinu.), a pak už se dostanete přímo k chrámu Kastora a Polluxe, tedy k jeho zbytku, který čítá roh se 4-mi sloupy, což je dnes symbol města Agrigenta. Hned vedle stojí zbytek (dva oltáře) ze svatyně podzemních božstev.

Naše procházka pokračuje skrz olivové háje až k Diovu chrámu, který byl bohužel zničen zemětřesením. Se svými základy 56,3 x 112,6 metrů se jednalo o největší chrámovou stavbu Antiky! Její rozsáhlost dokládají i zbytky popadaných sloupů, které měly průměr 4,05 metrů!

Abychom mohli navštívit další památky nekropole, musíme projít přes poměrně rušnou silnici- Via Templi, okolo které se hromadí pouliční prodavači se všemi možnými i nemožnými cetkami. Při sebemenším náznaku zájmu o jejich zboží začíná obvyklé smlouvání a vnucování jejich artiklů, takže si ničeho raději nevšímáme a pokračujeme přes další bránu do východní části komplexu. Zde nás hned na začátek vítají zbytky z Heraklova chrámu, tedy konkrétně 8 sloupů, které zbyly na jižní straně chrámu. Celá stavba byla vybudována okolo roku 550 př. n. l. a stejně jako ostatní chrámy byla zničena zemětřesením nebo křesťanským drancováním.

Mezi světlé výjimky náboženského plenění patří chrám Concordie, který byl v 6. století přestavěn na chrám křesťanský a díky tomu i z velké části ušetřen zkáze. Jedná se o dórskou sakrální architekturu, na které se do dnešních dní zachovaly všechny typické prvky tehdejšího architektonického stylu.

Jako poslední stojí v řadě chrám Junony neboli Héry. Tento chrám je také poměrně dobře zachován. A snad i proto se stal inspirací pro malíře romantického období – Caspara Davida Friedricha.

Na návštěvu Valle dei Templi si neváhejte vyhradit alespoň 2 hodiny. Kromě toho, že jsou památky rozprostřené po celém návrší (takže jen rychlá chůze mezi začátkem a koncem vás vyjde přibližně na půl hodiny), jsou zde i příjemná zákoutí a místa na posezení. V komplexu bohužel chybí více míst s občerstvením, proto si s sebou na prohlídku nezapomeňte vzít dostatek tekutin, pohyb pod sicilským sluncem vás může velmi rychle dehydratovat.

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *