• Menu
  • Menu

Albánské město Berat

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Albánie » Albánské město Berat

Město tisíce oken.

Ač se to nezdá,  Albánie neoplývá pouze přírodními krásami v horských oblastech a Adriatickým mořem, ale i bohatou historií a památkami se k ní vážícími. Jedním ze zajímavých míst je Berat, také známý jako Město Tisíce oken. Město leží v podhůří hor asi 9O km od hl.města Tirany nebo přímořského Durrés. Cesta sem byla docela dobrodružná díky z větší části rozestavěné silnici /červen 2014/, na které občas pracovali 1-2 dělníci. Jeli jsme autem krokem v mracích prachu, vyhýbajíce se  na novější oslíkům, cyklistům atp. Většin, nás předjíždějících aut , se řítila sto kilometrovou rychlostí díra nedíra, asfalt neasfalt.

prašná cesta v Albánii
prašná cesta v Albánii

Po příjezdu do města s cca 72 000 obyvateli jsme nejprve vyrazili ve 33 stupňovém vedru na vrchol městské citadely, odkud byl nádherný výhled do okolní krajiny. Město rozděluje řeka Osum  na starou tureckou část s velmi malebnými domky ve svahu hory, kterým se říká Město Tisíce oken nebo také Albánský Bělehrad. Novou část spojují s touto oblastí dva mosty pro pěší a jeden silniční. Městečko samo je poklidné, protkané uličkami,  kam se může z větší části  pouze pěšky. Druhá a menší část městečka je pod městskou pevností. Na pevnost se dá mj.vyjet i autem, což jsme neriskovali. Obrovská citadela, mohutné hradby o síle asi 3,5 metru a pozůstatky dalších budov včetně kaple.Ve svahu pod citadelou jsou dva nádherné staré kostely. Před branami pevnosti jsou nabízeny různé suvenýry tvářící se jako originály. Jediné , co nás zaujalo, byly vyšívané ubrusy, závěsy atp.

   V novější části města je etnografické muzeum, kostel sv. Máří z Vilahemy a muzeum Onufrih, což byl v 16. století malíř restaurující ikony v ortodoxním kostele. Město samo má  2 mešity s minarety, spoustu malých marketů se zeleninou, jídelen s kebaby, čeváby, pljeskavicemi. Jinak je samo o sobě plné všudypřítomného prachu a povalujících se odpadků, jak už to v Albánii bývá.

Přesto bych výlet do Beratu doporučil jako příjemné povyražení, zvláště pro ty, jež unavují nekonečné pískové pláže Vlore nebo Durrésu.

Berat
Berat

 

petr karlicek
petr karlicek

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *