• Menu
  • Menu

Itálie v zimě 6 – Alberobello,UNESCO

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Itálie » Itálie v zimě 6 – Alberobello,UNESCO

Nechcete platit daně – postavte si  trulli domeček

Na informacích už nás znají a tak se jen ujišťujeme, kterým autobusem se dostaneme do cíle a tím je Alberobello.

Zastávka není daleko, projdeme vlakovým nádražím, pokračujeme tunelem ke schodům, které vedou na ulici. Hledáme kavárnu, kde se prodávají lístky do Alberobella. Kontrolují nás,  zda máme covidové certifikáty. Zastávka je  před kavárnou, autobus je téměř plný. Vyrážíme.

Alberobello Unesco

Sedíme hned za řidičem a někdy trneme hrůzou zda ten velký kolos vytočí miniaturní zatáčku nebo jestli projíždějící auto mineme nebo ho sestřelíme. Naštěstí řidič je opravdový profík a má vše pod kontrolou. Alberobello (v dialektu «iarubèdd») je malé město v italské provincii Bari v Apulii.

Alberobello Unesco

Trulli městečko – Alberobello, Unesco

Zastavujeme v zapadlé šedivé ulici a jsme v městečku Alberobello. Před námi je cedule Trulli area a tak vyrážíme. Je nás více a jdeme po hlavní silnici a celé město obcházíme, nevšimly jsme si totiž, že stejná cedule vedla i na druhou stranu, ale do městečka to bylo mnohem kratší.

Nevadí, jsme na začátku městečka a před námi se objevují první „domy trulli“. Vyjdeme nad velké parkoviště, napravo centrum s radnicí a na protější straně na svahu Rione Monti opravdové trullí městečko. Turistů je minimálně a tak si užíváme průchody malebnými uličkami mezi  kouzelnými domečky trulli.

Alberobello Unesco

 

Tyto domečky si stavěli místní zemědělci.  Stavebním materiálem byly vápencové destičky, z nichž je tvořeno podloží zdejších oblastí Murgia dei Trulli a Valle d’Itria. Někteří si kameny nasbírali ve svém okolí, jiní si je natěžili. Domečky měly původně silné stěny vysoké cca 1,5 m. Kuželovitá střecha je vytvořena z plochých kamenů, zdobených bílými znaky, stěny jsou zářivě bíle. Vše, včetně střechy, se stavělo a skládalo bez použití spojovacího materiálu. Dům se dal kdykoliv jednoduše rozebrat. Důvodem funkčních a rozebíratelných domků byl zákon Pragmatica de Baronibus, podle kterého se platily vysoké daně z nových staveb. V případě kontroly a inspekce byl domeček rychle rozebrán a posléze zase postaven.

Alberobello Unesco

Domečky s hliněnou podlahou sloužily nejen jako obydlí, ale byly zde přístřešky pro zvířata, ukládalo se zde obilí i stroje. Základem každého domečku je kruhovitá místnost, k té se později  „přilepovaly“ další kruhové pokojíčky nebo úložiště, které měly vždy také kulatou střechu.

Nejstarší dochované  trulli domky v Apulii pocházejí z konce 17. století. V Alberobello najdete největší množství trulli domků na jednom místě. V některých se bydlí, jiné slouží jako obchůdky, prodejny vín, butiky bary, muzea, dílny, skladiště,  některá se pronajímají turistům.  V městečku stojí kostel sv. Antonína ve stylu trulli. Kostel byl postaven v roce 1925-1927 a v roce 2004 prošel kompletní rekonstrukcí.

Alberobello Unesco –  kostel sv. Antonína

Není sezóna a tak jindy městečko plné kavárniček a občerstvení nabízí jen omezené možnosti. V jedné z uliček usedáme do kavárničky. Z jídelního lístku spíše nic nemají, ale nakonec objednáváme podle obrázku. Dáváme si nějakou zdejší specialitu, která vypadá jako bramborová kaše a k tomu kopa zeleniny, nějaké kousky v kaši vypadají jako chřest. Barča, si objednává plněnou housku, která i na tácu vypadá báječně. Plastové misky s šedivou hmotou, které staví před nás, na první pohled vypadají jako cosi, co mám spojené se školní jídelnou na základce. V luštěninové kaši  je hromada  rozčvachtané veky, zeleninu tvoří jedna snítka. No nic, aspoň jsme to vyzkoušely!

Alberobello Unesco

Ještě projdeme několik uliček pohádkového městečka a vracíme se na stejné místo, kde by měl přijet autobus do Bari. Autobus jede za 15 minut, problém je, že nemáme lístky. Většina lidí má jízdenku u  sebe nebo nahranou v telefonu. Nám se on-line lístek nepodařilo koupit. Mladí turisté nám radí, že někde za rohem je benzínka a tam by se měly lístky dát koupit. Riskneme to a vyrážíme po hlavní ulici.  Shell je naštěstí celkem blízko a tak nakupujeme lístky a stíháme autobus.

Alberobello Unesco

Jen sedneme do busu a venku prší. Do Bari to trvá asi hodinu a při příjezdu do Bari déšť ustává. Dojdeme domů a začíná lejt pořádně. To nám to vyšlo! Parádní den a zítra Matera.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *