• Menu
  • Menu

Argentina – cestopis 5, Vodopády Iguazu

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Jižní Amerika » Argentina » Argentina – cestopis 5, Vodopády Iguazu

Vodopády Iguazu – Ďáblův chřtán

rorýsi v Parque Nacionál Iguazu
rorýsi v Parque Nacionál Iguazu

24.4. Konečně je modré nebe bez mráčků. Jdeme na autobusové nádraží a kupujeme lístky k vodopádům Iguazu z Argentinské strany. Za 30 minut cesty busem platíme 70 ARS. U pokladny  do Parque Nacionál Iguazu chceme platit kartou, ale bohužel, karty neberou. Vedle pokladny je směnárna, ale mají velice nevýhodný kurz. Platíme 170 ARS na osobu.

Jdeme kousek po stezce Sendero Verde a čekáme víc jak půl hodiny na vláček, který nás odveze k Ďáblovu chřtánu. Je tu strašně lidí, je to otravné, ale co se dá dělat. Do prvního vlaku jsme se nedostali a tak čekáme na další. Tentokrát se budeme dívat rovnou do chřtánu padající vody. Okolo lítá plno exotických motýlů a sedají na nás. Nosálové tu řádí, ale jsou tu výstražné cedule, že mají ostré drápy a můžou člověka zranit.

Vláček nás dovezl k lávkám a jdeme asi kilometr po stezkách a lávkách přizpůsobených i pro vozíčkáře. Jediný problém jsou ty davy lidí. Museli jsme se procpat, nebo čekat, abychom se dostali k zábradlí a udělali si nějakou fotku.

Ďáblův chřtán -  Vodopády Iguazu
Argentina – Vodopády Iguazu – Ďáblův chřtán

Rorýsi neprolétají vodopádem běžným způsobem, protože by je vodní masa mohla strhnout dolů.Váží kolem 50 gramů, takže musejí vyvinout jinou strategii. Do vody vlétají šikmo a jsou tedy strhnuti jen na malou vzdálenost a pak vyletí bez újmy vstříc svému hnízdu. Jak se takovéto chování vyvinulo, je opravdu záhadou. Snad určití jedinci kdysi objevili toto místo při nízkém stavu vody a vlétli bokem za vodopád. Za nějaký čas se naučili překonat i jeho vodní masy.

Vláčkem se vracíme zpět z El Paseo de La Garganta del Diablo a po stezkách si prohlížíme všechny vodopády. Začínáme u El Paseo Superior, kde na vodopády koukáme ze shora a Paseo Interiér, jsme byli úplně u vodopádů.

Jen pro představu napíšu jen pár názvů vodopádů: Salto San Martin, Salto Eva, Salto Adan, Salto Bossetti, Salto Dos Hermanas, Salto Alvar Nunez, Salto Guardaparque Bernabé Mendez, Salto Mbigua, Salto Chico, Salto Rivadavia, Salto Escondido a Salto Lanusse.

vodopády Iguazu
Argentina – Vodopády Iguazu

Vyšťourali jsme poslední drobné a odjeli zpět do městečka Puerto Iguazú v provincii Misiones  v severovýchodním rohu Argetiny . Tato obec se nachází 17  km od vodopádů Iguazú.  Snad hodinu hledáme směnárnu. Posílají nás od čerta k ďáblu, ale směnárna nikde. Nakonec v hotelu platíme za tři noci 100 dolarů a ještě nám recepční vymění dolary na zítřejší taxi na letiště. V hotelu se  vyvalíme se u bazénu a večer si zabalíme. Zítra musíme vstávat v půl 6 ráno.

cestopis následující den

cestopis předcházející den

Dana Dajdulka

Více jak 15 let se pro mě stalo cestování drogou. Za tu dobu jsem mimo Evropu navštívila USA, Nový Zéland, Thajsko, Kambodžu, Velikonoční Ostrovy... poslední roky se mou láskou stala Jižní Amerika. Každá další cesta je pro mne nejenom výzvou, ale také uskutečněnými sny poznat místa , které tak dobře znám z knih a cestopisů.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

komentářů