• Menu
  • Menu

Barrandovské terasy

Zašpiněná perla na skále 2

Barrandovské terasy to je náš dnešní cíl. Parkuji nad ulicí Skalní a potom kolem pěkných vil, uličkou romanticky zavátou listím, pokračujeme k terasám. Zastávka u vily, která mě uhranula již před dvěma lety je samozřejmá. Za ty dva roky ještě více zpustla. Rozdíl je v tom, že vrátka jsou otevřená a na terase stojí mladík a rozhlíží se do kraje. Haló, haló, jak jste se tam dostal? Po schodech, ale chce to silný žaludek , musíte se prodrat tunou odpadků a jděte opatrně!!! No , tak to je výzva! Uvnitř, kdysi okázalé a jistě krásné prostory jsou rozpadlé, kolem schodů a všude se kupí odpad. Jdeme opatrně nahoru. Výhled , nádhera. Ještě po žebříku na horní terasu a jsme skoro v nebi. Krása. Zjistit něco o domě je dost těžké a tak snad jenom , dům je navržen  od architekta Antonína Hlouška a vila byla  postavena mezi lety 30/31 pro V. Prokopa.

Crazy FROG - stará vila  Barrandov
Crazy FROG – stará vila Barrandov

Oči směřují směrem k Barrandovským terasám, kde jsem byla před dvěma roky. Malý červíček  hlodá, jestlipak se tam něco změnilo? Moc tomu nevěřím. Opatrně sestupujeme  do zahrady , kafíčko na gauči v zahradě si nedáme. Nechutnalo by nám.

výhled Terasy Barrandov
výhled Terasy Barrandov

Na Barrandovské terasy už to trvá jenom několik minut. Je podzimní neděle, je příjemně teplo a já se už nemohu dočkat. Nápis na hlavní budově , Terasy Barrandov, je zase o něco více zkroucený a o něco více nečitelný. Žárovka uvnitř stále svítí. Rituál je stejný, stejně jenom němě zírám, na tu rozpadlou krásu kolem. Dnes, protože jsme dvě, se odvážíme i do zahrady. To místo, popraskaná schodiště  i zašlé objekty, cesty, které kdysi rámovaly udržovanou zeleň a terasy. Všechnu tu ponurou krásu dokreslují barevné lístky podzimu. Jdeme na vyhlídku směrem k Trilobit baru,  odkud je vidět pod skálu. Bazén zarostlý trávou i můstek , který dnes už  neslouží k seskoku. Už tady nejsme sami , mladý pár až někde od Ostravy  s námi sdílí nejenom pocity, ale i smutek . Není snad krásnějšího místa v Praze, kde by se lidé měli bavit  a kde by si lidé mohli dát nedělní kávičku nebo sváteční oběd. Nové lavičky v krásné zahradě , jen ten pocit si tady na chvíli posedět , zasněně se dívat na tekoucí Vltavu / i s výhledem na Barrandovský most a dálnici/  a nechat plynout čas.

Terasy Barrandov
Terasy Barrandov

Realita bude asi mnohem tvrdší. Nechat zchátrat  pomalinku nebo hodně rychle budovy a prostory, stejně jako starou vilu nad terasami a pak nebude tak těžké, kvůli statice nebo čemukoliv  jinému, všechno zbourat !!  Úřední nebo jakákoliv překážka, která nedovoluje zde postavit hotely nebo jiné  komerční prostory, rázem nebude překážkou. A pak už DĚJ SE VŮLE BOŽÍ !

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


komentářů