• Menu
  • Menu

Jatka78

Holešovická zabijačka.

Kdo včera nepřišel, udělal velkou chybu. Kvůli obrovskému zájmu muselo sice spousty lidí čekat venku. Myslím ale, že zopakování „Mše pro duše“, které původně nebylo plánované a pro účinkující muselo být velmi náročné, dokazuje, že organizace udělala, co bylo v jejích silách. Navíc, když celá akce byla pro všechny zdarma.

Na šestou hodinu večerní vyrážím do Holešovické tržnice, na otevření nově vzniklého prostoru Jatka78. Prostor, původně sloužící pro jatka, má nyní po dobu pěti let sloužit umění. Především cirkusu a divadlu. Budou tu moci účinkovat jak domácí, tak zahraniční soubory, takže to bude nejen národnostně, ale i žánrově velmi rozmanité. V pronájmu má Jatka78 soubor Cirk La Putyka, který se profesionálně věnuje žánru nový cirkus. V něm, kromě typické akrobacie, spojuje také moderní tanec, živou hudbu, loutky a spoustu dalších zajímavých prvků a uměleckých žánrů. Každé jejich představení má své kouzlo. Příběh je vždy tematicky skvěle zpracovaný.

Šimon a Matyáš Novákovi
Šimon a Matyáš Novákovi

Je asi 18:25 a už za pár minut se mají otevřít vstupní dveře. Přede mnou jsou přímo masy lidí. Co mě trošku překvapuje, je zde spoustu důchodců a malých dětí. Všichni napjatě čekáme, až nás vpustí dovnitř. Nejspíše se nás snaží zapojit do jakési hry, a naladit jateční atmosféru. Jsme stádo. Nevinná, bezhlavě pobíhající a mačkající se zvířátka, která se ONI snaží všechna nalákat dovnitř, kde se úžasem i udivením ocitáme v jiném světě.

Je to tady! Za prosklenými, zamlženými, vstupními dveřmi se blíží postava Rosti Nováka. Principála Cirk La Putyky. Dveře se otvírají. Všichni se tlačí dovnitř. Musíme projít kolem uvaděčů, kteří si nás značkují, jako zvěř. Ti kteří jsou na questlistu, můžou projít rovnou.

U vchodu byla k dispozici šatna zdarma, kam jsme si odložili bundy a kabáty a u které jsme mohli zakoupit řetízek s prasečím čumákem, plakáty a placky, čímž jsme přispěli na tento projekt a budoucí rekonstrukci těchto prostorů.

Po úžasu, který ve mně vyvolala mohutnost interiéru budovy, zaplněná mnoha uměleckými objekty, mě jako první oslovily akrobatky, zavěšené v lanech. Poté jsem si celý prostor prošla. Na stěnách byly velké barevné obrazy, doplněné sochami. Po levé zdi velký bar a uprostřed pán hrající na jakýsi multihudební stůl a na konci velké pódium. Mezi námi procházely různé performace. Mohli jste zde potkat i mnoho známých tváří.

Na pódiu vystupovalo mnoho známých hudebníků, kteří svou hudbou doprovázeli tanečníky a herce. Ti své dovednosti předváděli přímo před pódiem. Otevření pak zahájili Rosťa Novák spolu s managerem projektu, s bývalým ředitelem Nové Scény ND, Štěpánem Kubištou.

Kolem 19:45 se začalo pouštět do druhé, divadelní budovy, na slavnostní „Mši za duše“. Jelikož bylo naše stádo opravdu obrovské a v divadelním prostoru je pouze 350 míst, mnoho lidí se na představení nedostalo, i když pro mnoho dalších měl organizační tým připravené polštáře, na kterých diváci obsadili i schody. Přednost měli včas příchozí, označkovaní červeným rypákem a VIP hostům.

Příběh měl zachytit osvobození duší všech zvířat, která zde zemřela a udělat tak místo lidem, umělcům, kteří tu budou dělat radost druhým.

VOSTO5, Rosťa Novák
VOSTO5, Rosťa Novák

Představení zahájili členové VOSTO5, mniši v kutnách, kteří po chycení, růžového Rosťu Nováka, v roli prasátka, „stáhli z kůže“. Pak přišel dětský sbor Českého Rozhlasu, který na upravené texty zazpíval krásné písně a při posledních slovech vypustili bílé balonky, jako dušičky mrtvých zvířat. Pak už jen zbývalo, aby nynější okupanti opustili území a tak několik mladých vietnamek vzalo tašky na rameno a pádilo si to pryč.

Rosťa se zde představil se svou rodinou. Jistě se můžeme těšit, až jeho synové Matyáš a Šimon Novákovi, jakožto 9.generace rodu loutkaře Matěje Kopeckého vyrostou, protože už teď svými akrobatickými kousky dokázali, že jsou talentovaní a že budou pokračovat v rodinné tradici.

Těžko se tohle povedené představení popisuje těm, kteří jej nemohli zažít. Nejen totiž, že mělo naprosto úžasnou atmosféru, ale energie, nadšení a emoce, s jakými všechny soubory vystupovaly, dokazovalo, že do toho dávají všechno.

Vystoupili zde VOSTO5, 420PEOPLE, duo SKUTR, cirkus Humberto reprezentoval Hynek Navrátil mladší a spoustu dalších.

Jatka78
Jatka78

Po skončení dostali herci od stojícího publika poděkování, zasloužený obrovský potlesk. Poté jsme se vrátili do první budovy, kde pokračoval koncert. Všichni si povídali, panovala zde skvělá nálada. Venku za dveřmi bohužel panovala smutná nálada, jelikož se kvůli přeplnění uzavřeli a nikdo už nemohl vejít. Pro ně pak byla celá Mše za duše zopakována. Doufám, že ti co vydrželi, odešli stejně nadšení jako první várka.

V pozdních, až ranních hodinách pak probíhala afterparty s DJ Mikuláš. Popíjelo se na baru..

Abych to nějak zakončila. Pokud jste neměli to štěstí tuhle skvělou událost zažít na vlastní oči a uši, určitě běžte alespoň na jedno z plánovaných vystoupení. Zažít atmosféru tohoto prostoru spojenou s divadlem je naprosto úžasné.

Sára Schlitzová

Jsem studentkou Zahradní a krajinné architektury na ČZU v Praze. Za cestovatelku a dobrodruha se považuji již od chvíle, kdy mě starší sestra na půli cesty poslala samotnou do školky. Kromě cestování a fotografování (amatérské), ráda trávím čas s přáteli. Od malička se věnuji sportům a hře na housle. Taky ráda vyrazím za kulturou (divadlo, výstavy, kino).

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *