• Menu
  • Menu

Bazilika Sacré-Coeur v Paříži

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Francie » Bazilika Sacré-Coeur v Paříži

Římskokatolický farní kostel  bazilika Sacré-Coeur

Bazilika  Sacré-Coeur  ( bazilika Nejsvětějšího Srdce Ježíšova) patří k nejmagičtějším a nejvíce viditelným pařížským monumentům. Stojí na vrcholku kopce Montmartre. V Paříži patří toto významné  poutní místo k nejnavštěvovanějším (druhá nejnavštěvovanější památka  po Notre-Dame). Každoročně místo navštíví nejméně 10 miliónů a turistů z celého světa. Architektem této nádherné stavby je uveden Paul Abadie, který vyhrál konkurzu v architektonické soutěži (vyhlášené r. 1873) z e 78 projektů od 87 autorů.Mísí se zde sloh byzantský a románský.

bazilika Sacré-Coeur

 Pro stavbu byl vybrán bílý kámen, který pochází z lomů Chateau-Landon.I když byl základní kámen položen již 16. června 1875 byla stavba dokončena až kolem roku 1914 , první bohoslužba se zde konala roce 1919, kdy byla vysvěcená.  Interiér  lodi byl otevřen v roce 1891. Bazilika má půdorys řeckého kříže, jednu hlavní velkou kopulí vysokou83 ma čtyřmi malým kopulemi.Ve čtyřhranné zvonici je umístěn zvon Savoyarde, který je největším zvonem ve Francii. Na fasádě je v nice umístěna socha Krista vysoká pět metrů (Pierre seguin). V bazilice jsou velké varhany , které vytvořil Aristide Cavaillé –Coll , které zde byly instalovány 16. října 1919.

Výstavba baziliky se vázala také k odkazu k Pařížské komuně a má symbolický význam v tom, že na jeho místě 18. března 1871 po vstupu do Paříže nechal Adolphe Thiers umístit kanony k ostřelování města.

bazilika Sacré-Coeur
Sára Schlitzová

Jsem studentkou Zahradní a krajinné architektury na ČZU v Praze. Za cestovatelku a dobrodruha se považuji již od chvíle, kdy mě starší sestra na půli cesty poslala samotnou do školky. Kromě cestování a fotografování (amatérské), ráda trávím čas s přáteli. Od malička se věnuji sportům a hře na housle. Taky ráda vyrazím za kulturou (divadlo, výstavy, kino).

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *