• Menu
  • Menu

Štrasburk, cesta lodí za poklady města

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Francie » Štrasburk, cesta lodí za poklady města
Až neskutečné pohledy a průhledy městem

Již nedávno jsem psala o cestě do Štrasburku, dnes bych ráda popsala  část tohoto překrásného města.

místo nástupu na loď. harmonie a idyla sobotního dne

Štrasburk se nachází na hranicích Francie s Německem. Je možné se zde domluvit oběma jazyky, i když Francouzi opravdu neradi upouští od své melodické řeči. A jako by právě zde chtěli ukázat svou národní hrdost a potvrdit svou příslušnost k Francii….. Město bylo po mnohá staletí zkoušeno válkami. Jeho strategická poloha jej předurčovala k hraniční pevnosti. Proto jak Němci, tak Francouzi usilovali o jeho získání.  A tak se obyvatelé pár let nazývali německými, pár let francouzskými občany. Nyní již po mnoho let náleží k západní velmoci a užívají si své malé tradice. Mísení obou kultur přináší zvláštní Alsaskou kuchyni, povahu, styl života i umění. Tradiční Alsaská jídla jsou na pomezí německé hutnosti a francouzské vytříbené chuti a smyslu pro detail. Já osobně zde vyzkoušela mnohá z nich a nemohu si vůbec stěžovat.  Rovněž Alsaská vína stojí za zmínku. Bílá vína z této oblasti jsou známa po celém světě a do Čech se hojně dováží.

A jak vypadá typický víkendový den Štrasburčanů? Bydlela jsem v historickém centru, pár kroků od katedrály, takže již ráno mělo jakýsi vpravdě romantický nádech. Snídaně v podobě teplého croissantu, kávy nebo čokolády a kousku ovoce perfektně doplňovala výhled z okna na staré střechy historických domků vtěsnaných na malém prostoru okolo řeky. Překvapilo mne, že všichni mí současní i nově nabytí francouzští přátelé snídají pouze sladká jídla. Mnohé z těchto lidí znám z Německa a byli tam upřímně zděšeni párky, fazolemi a volskými voky k snídani. Do pravdě, dokážete si představit Francouze poslouchajícího Edith Piaf jak do sebe ráno tlačí klobásu s křenem?

pohled z okna na těsnající se střechy domů

A tak při malém šálku vynikající kávy, na tu si extrémně potrpí, a čokoládovém croissantu začínal můj den u přátel. A tak jako oni jsem chtěla prožit sobotní dopoledne ve městě. Procházeli jsme se starodávnými uličkami, obdivovali architekturu, mou lámanou francouzštinou radili kolemjdoucím… Prý abych se zlepšila. Nálada zde je opravdu přátelská a lidé cizincům otevření. Štrasburk není velké město, ale překupuje spoustou drobných detailů, které Vás naprosto uchvátí. Překrásné domy s dřevěnými prvky ve fasádě jsou takřka všudypřítomné. Jsou mnohdy i zdobené vyřezáváním nebo kresbami. Za jejich okny se mírně pohybují barevné záclony a navečer se rozsvěcují světla a lidé zasedají ke společné večeři.

jedno z mých nejoblíbenějších míst, které určitě nepřehlédnete

Toto město má významné historické jádro. Je totiž samo historickým jádrem a prvky minulosti na vás vyskakují takřka všude. A pokud jde o můj chabý pokus se ztratit? Nemožné. Velice ráda se ztrácím a nalézám potom malými uličkami cestu k vysněnému cíli. Zde však něco takového zkrátka nejde. Kdykoli se zaradujete, že opravdu nevíte, kde jste a budete potřebovat mapu… Ejhle zpoza rohu na vás vykoukne věž katedrály. Všudypřítomné koryto řeky vás naviguje ke známému mostu nebo k tančírně na lodi….

foto z lodi na nábřeží

Řeka hraje ve Štrasburku důležitou roli. Je živoucí tepnou města a malými kanály odděluje malé prameny, které se o kousek dál opět spojí se svou životadárkyní.  Není vůbec od věci si zaplatit vyjížďku lodí.  Uvidíte město z jiné perspektivy a do uší vám ze sluchátek budou proudit informace o historii města. Nemusíte se bát, na výběr je devět jazyků, tak se určitě najde jeden právě pro vás.  Trasa začíná pod katedrálou a směřuje k „la petite France“ o které budu psát později, poněvadž takovýto skvost si zaslouží mnoho slov. .. Dále se vracíte městem k dalšímu krásnému kostelu, který obeplujete a on vám bude kynout svými věžemi a přát krásnou cestu. Co vás čeká teď? Supermoderní budova, kterou by zde, na místě historií žijícím, málokdo čekal. Jedná se o stavbu Evropského Parlamentu. Tyčí se nad vodou a její skleněné stěny se odráží v hladině. Jako by v určitých úhlech splývala s nebem i s řekou. Je to zajímavá stavba, která poutá pozornost nejen architektů z celého světa.  Krásný pohled, který se vám naskytne na lodi, již na tuto budovu budete mít jen stěží. JE obklopena vodou a budovami. Proto právě zde můžete obdivovat její krásu a ukořistit pár cenných fotografií.

Cesta lodí je nejen naučná, ale i romantická a zajímavá. Sama jsem ji prožila s kamarádem ze Štrasburku, který zde již léta žije. Absolvoval ji po druhé v životě a byl unesen, jak moc dokáže jeho město překvapit, jak moc dokáže nabídnout a jak krásné umí být.

Katka

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *