• Menu
  • Menu

Benediktský klášter sv. Václava Broumov

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Královéhradecký kraj » Benediktský klášter sv. Václava Broumov

Národní kulturní památka, klášter sv. Václava v Broumově, stojí na nejvyšším ostrohu nedaleko náměstí v Broumově.

Klášter vznikl postupnými přestavbami opevněného středověkého objektu (hradu), zejména po požárech v letech 1559.1664 a 1684. Dnešní podoba kláštera je z vrcholně barokní přestavby v letech 1728-33  podle projektu Kiliána Ignáce Dienzehofera, který navrhl i vnitřní výzdobu prelatury, refektáře a knihovny.

Benediktský klášter sv. Václava Broumov

Klášter tvoří mohutné palácové budovy, které obklopují dva dvory (jeden z nich rajský). Doplňuje je klášterní gymnázium a zahrada, přístupná po mostě přes příkop.

Klášter sv. Václava má gotické jádro ze 14. století. Vnitřní výzdoba je přehlídkou špičkového barokního umění, na které se podíleli mistři té doby, štukatéři Tommaso a Antonio Soldatiové, freskař Jan Jakub Steinfels ze Steinfelsu, sochaři Matěj Václav Jackela Karel Josef Hierne, oltářní obrazy v šesti bočních kaplích maloval Václav Vavřinec Reiner.

Benediktský klášter sv. Václava Broumov

Do klášterního komplexu se vstupuje branou na jz. straně se dvěma portály a sochařskou výzdobou z r.1672. Před jižní stranou kostela je předdvoří s kamennou terasou a řadou barokních soch světců a papežů od K.J. Hiernla z doby kolem r. 1730

/text : Velká turistická encyklopedie, Královehradecký kraj , Petr David, Vladimír Soukup/.

Benediktský klášter sv. Václava Broumov

Komunistický režim

Od roku 1950 sloužil klášter jako internační tábor nejprve pro řeholníky a pak pro řeholnice různých řádů. Bylo to jedno z mnoha vězení, které komunistický režim v naší zemi k takovým účelům zřizoval. Padesátá léta byla obdobím státního teroru řízeného komunistickou stranou a uplatňovaného proti řádům a církvi obecně. Často docházelo k plenění a drancování klášterů a dalších sakrálních objektů. Kněží a řeholníci byli mučeni, vězněni a pronásledováni pro své přesvědčení. Internované sestry zde žily za nelidských podmínek a byly nuceny pracovat v továrnách a v zemědělství v Broumově a okolí.

Benediktský klášter sv. Václava Broumov

Určité ulehčení situace přinesl teprve rok 1968, kdy díky politickým změnám mohly sestry nastoupit službu v charitních domovech. V Broumově zůstaly pouze sestry dominikánky, jež zde pekly hostie pro všechny farnosti v Čechách a na Moravě. Ty však v roce 1990 přesídlily do ženských klášterů na Moravě.

Klášter je v současné době samostatným subjektem a není osazen řeholní komunitou. Opatství je administrováno z Prahy – Břevnova (administrátor P. Prokop Siostrzonek OSB) a správcem kláštera je Přemysl Sochor.

Více: www.klasterbroumov.cz

Foto: Josef Brzák

Benediktský klášter sv. Václava Broumov
Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *