• Menu
  • Menu

Vzpomínky na Berlín

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Německo » Vzpomínky na Berlín

Praha hlavní nádraží pondělí 4. září 2006. Nádražní časomíry ukazují brzkou ranní hodinu a Lenka, Renata a já se pozvolna přesouváme k nástupišti, kam za pár minut měl dorazit vlak EuroCity. Vlak přijel a po velmi namáhavém hledání jsme úspěšně nalezli svá rezervovaná místa. Mírně potem zbrocení již sedíme a sledujeme pozvolna ubíhající nástupiště pražského nádraží. Víme, že již není cesty zpět. Vlak se hnal k hranicím státu a naše hlavy obtěžkané smíšenými pocity jen tiše sledovaly ubíhající krajinu.

Volkspark Friedrichshain nedaleko centra

A proč smíšené pocity? Do Berlína jsme cestovali za účelem praktické stáže v rámci studia. A vzhledem k tomu, že s jazykovými schopnostmi to nebylo nikterak slavné, jsme měli poněkud strach. Strach z neschopnosti se domluvit a nakonec představa, že jedeme na měsíc do 3,4 milionového města, nám také na klidu nepřidala. Tyto pocity se nakonec staly neopodstatněnými.

Průběh a pracovní náplň stáže tu popisovat nebudu. Pokusím se popsat co je Berlín zač a zda stojí za návštěvu.

 

 

Po cca šestihodinové cestě jsme se ocitli na berlínském hlavním nádraží. Tato ještě novotou vonící pětipatrová ohromná budova slavnostně otevřená 26. května 2006 nám doslova vyrazila dech. Moderní, čistá a vkusná architektura ještě umocnila naše ohromení. Po chvíli se samozřejmě dostavil menší náznak paniky, protože si zde člověk připadá ztraceně. Ovšem zachránila nás paní, která nás tu měla vyzvednout. A tak po zahlédnutí cedulky s našimi jmény jsme byli o něco klidnější. Paní Meike Poets byla naprosto skvělá, protože na nás mluvila velmi pomalu, zřetelně a srozumitelně. Řekla nám, že si ještě musíme zařídit průkazku na městskou hromadnou dopravu a tak jsme ji následovali do vyšších pater berlínského nádraží. Po krátkém vyřízení nám již nic nebránilo v tom vyrazit do víru velkoměsta.

nový palác – Postupim

Obtěžkáni zavazadly jsme nastoupili do tramvaje a vydali se do našeho bytu. Jaké bylo naše překvapení, když jsme zjistili, že budeme bydlet takřka v samém centru Berlína. Náš byt se nacházel v nádherném secesním bytovém domě nedaleko centrálního náměstí Alexanderplatz. Na tomto náměstí najdete dominantu Berlína v podobě Berliner Fernsehturm (Berlínské televizní věže). Krásný název ulice Immanuelkirchstrasse, kde jsme měli byt, dotvářel příjemný kolorit městské zástavby s kostelem na rohu.

Berlíňané velmi často pracují mimo Berlín a tak na dobu své nepřítomnosti poskytují své byty ke krátkodobému pronájmu. Díky tomu není problém v Berlíně přes agenturu sehnat bydlení. Náš byt nás stál na měsíc pobytu cca 700 euro. Může se to zdát hodně, ale opravdu se jednalo o bydlení v samém centru Berlína v klidné lokalitě s výbornou dostupností MHD.

Ubytovali jsme se tedy ve čtvrtém poschodí secesního domu s vysokými stropy a začali plánovat, kam všude se podíváme. Nedaleko našeho bydliště se rozprostíral velký park Volkspark Friedrichshain. Zde bylo možné trávit volný čas jakýmkoliv způsobem, sportem, relaxací, piknikem, hraním, procházkou… Každý si zde nalezl to své. Další cíl, který vřele doporučuji je Gärten der Welt Marzahn (Zahrady světa). Jedná se o další rekreační park, který v sobě zahrnuje nejrůznější cizokrajné zahrady světa. Například japonskou, orientální, korejskou, čínskou, italskou…Vstupné je 2 eura a rozhodně čas zde strávený zanechá na člověku nejednu příjemnou vzpomínku.

Úplně v jiném světě jsme se ocitli při návštěvě Potsdamer Platz (Postupimského náměstí). Je to prostor kde naleznete architekturu z dob minulých doplněnou o velmi moderní městskou architekturu. Dominanty náměstí tvoří několik výškových budov, a když člověk zrovna nevidí německý nápis, tak má pocit, že je třeba v New Yorku. Prostoru vévodí administrativní budova německých drah v návaznosti na moderní Sony Centrum s nejnavštěvovanějším berlínským kinem. Opravdu poutavé je zastřešení tohoto centra. Pár zastávek od Postupimského náměstí můžeme navštívit zajímavé Jüdisches Museum (Židovské muzeum). Kromě těchto cílů nabízí Berlín další nespočet zajímavých a krásných míst pro trávení volného času. Za zmínku stojí Museumsinsel (Ostrov muzeí), Reichstag (sídlo německého parlamentu), Brandenburger Tor (Braniborská brána), zámek Charlottenburg, Schloss Sanssouci a mnoho a mnoho dalších. Při brouzdání městem si brzy každý všimne všudypřítomné zeleně. Ano Berlín je doslova zelené město, takže se zde člověk cítí velmi příjemně. Míst k relaxaci, v podobě příjemných zákoutí pod starými platany, parků, širokých ulic a jiných, je zde nepřeberné množství.

antická zahrada v Postupimi

Závěrem mohu říci jen jediné, přes počáteční strach byl odjezd zpět domů smutná záležitost. Tak moc jsme byli Berlínem se vším, co k němu patří uchváceni, že kdyby byla možnost si pobyt zde prodloužit, tak určitě neváháme. Toto město opravdu není na jeden den.

radek csano

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *