• Menu
  • Menu

Bern

Hlavní město Švýcarska, Bern

Město, se nachází na severozápadě země. V celém městě žije přibližně 350.000 obyvatel. Pouze v historickém centru, které bylo založeno již v roce 1191 nad řekou Aare, nyní žije na 130.000 obyvatel. Bern není velké město. K jeho návštěvě vám bohatě postačí víkend. Jeden den vám zabere procházka skrz historické centrum včetně nákupů suvenýrů a druhý den můžete strávit třeba v jednom z místních muzeí.

Historické centrum Bernu bylo vystavěno na skalním výběžku v meandru řeky Aare. Ze tří stran je uvězněno řekou, a tak se do centra nejčastěji dostanete po jednom z místních třech vysokých mostů.

Orloj, či hodiny Zytglogge se řadí mezi nejznámější a nejvyhledávanější památky města. Stejně tak jako pražský orloj, i v tomto se každou hodinu ukazují postavičky, které na rozdíl od pražské verze nejsou svaté a tančí na typické švýcarské písně. Zvonice s orlojem je potenciální střed města, od kterého vede hlavní třída s 6km dlouhými středověkými podloubími. Zde můžete nakoupit od sportovního vybavení, suvenýrů, oblečení všech značek až po hodinky a šperky vše, co si jen představíte. Nechybí zde, tak jako v jiných městech, ani restaurace a kavárny, ve kterých můžete ochutnat tradiční švýcarskou kuchyni. Uprostřed nákupní třídy jsou překrásné historické kašny a třída samotná je lemována historickými domy. V Marktgasse se nachází i dům Alberta Einsteina, který zde vytvořil teorii relativity. Vše zde vypadá tak, jako by se tu čas zastavil ve středověku. Až na ty ceny. Ty jsou až příliš reálné.

historické centrum
historické centrum

V historickém centru nechybí ani klášterní chrám. Ten místní byl věnován sv. Vincenci. O chrámu se tvrdí, že je to nejkrásnější pozdní gotická bazilika ve Švýcarsku. Návštěvu doporučuji hlavně během dobrého počasí. To je pak z věže možné dohlédnout až na nedaleké Bernské Alpy. Zajímavou budovou je i Bundeshaus- budova Spolkového parlamentu, která se nachází nedaleko vlakového nádraží. I když, v Bernu je vše tak trochu nedaleko. Takže ať už se vypravíte po historickém centru kamkoli, vždycky dojdete k nějaké zajímavé budově.

Symbolem Bernu a celého kantonu je medvěd. Ti místní se nachází za mostem u řeky v tzv. Bärengraben. Velmi moderní výběh s trojicí medvědů, ve kterém nechybí vodní kanál, stromy a jiné „medvědí hračky“ denně pozorují stovky turistů. Místní medvědi jsou zvyklí, a tak trochu šoumeni, takže se před nadšenými turisty pěkně předvádí.

medvědi
medvědi

Nejlepší výhled na město je z Rosengarten, růžové zahrady, která se nachází kousek nad Bärengraben. Po výšlapu na tento kopeček můžete posedět v místní restauraci, která má skleněné stěny a tedy i výborný výhled.

Pokud budete mít na město trochu víc času, doporučuji návštěvu Einsteinova Muzea, které se nachází v bernském historickém muzeu. Kromě Albertova života jsou zde popsány téměř všechny jeho vynálezy včetně teorie relativity, kterou se mi stále nepodařilo zcela pochopit. Součástí muzea je i velká výstava mapující historii osídlení Bernu, včetně představení nejvýznamnějších osobností města. Do muzea se dostanete tramvají 6,7,8 ze zastávky Helvetiaplatz. Otevřeno mají každý den kromě pondělí od 10:00-17:00. Dospělí zaplatí 18 franků, studenti 13 a děti 8.

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.