• Menu
  • Menu

Guarda – nejkrásnější vesnice Švýcarska

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Švýcarsko » Guarda – nejkrásnější vesnice Švýcarska

GUARDA

Jedete-li z italského Livigna tunelem a přes Švýcarsko, najdete Guardu  téměř při cestě. Guarda patří do kantonu Graubunden. S malou zajížďkou do kopce, nějakých 10 km od hlavní silnice, leží nejkrásnější vesnice Švýcarska – Guarda. Cestou do strmého kopce spatříte po levé straně Menhir Franz Baumberge s pozadím  zasněžených vrcholů.

Menhir Franz Baumberger
Menhir Franz Baumberger

Guarda

Vesnice Guarda (spolu s Ardez) patří k nejzachovalejším vesnicím Engadinu. A protože do Guardy se jezdí celý rok , není nutné jet autem, ale můžete třeba přijet vláčkem do údolí, počkat na autobus anebo si kopec pěkně vyšlápnout. Doba bude téměř stejná a za 40 minut jste v Guardě. Kopec je dost strmý , tak rozhodnutí je na vás. Prví zastávkou bylo lázeňské městečko Scuol, ze kterého je to sem už kousek.

Pohádková Guarda

Už před cedulí, která vám oznamuje, že Guarda je před vámi, se vám naskytne úžasný pohled. Domy i panorama jako z pohádky, kolem se tyčí majestátné horské třítisícovky. Kamenné  mohutné domy, dřevěná okna, domy zdobené freskami, malé plácky s kašnami,  různé balkonky a terasy, arkýře, úzké  dlážděné uličky. Stáří domů může být i více než 400 let. Z jednoho domu na nás bekají ovce přímo s balkonu.

Guarda
Guarda

Švýcarský sýr

Starostkou obce je žena Maria Morellová. Řídí nejenom obec s necelými 200 obyvateli, ale také provozuje obecní sýrárnu. Sýr si můžete i vlastnoručně vyrobit. Cestu určitě najdete , sýrárna je hned pod radnicí.

Guarda leží několik kilometrů od Scuolu. S vesničkou Ardéz je spojená asfaltkou./vzdálené 5km/.

Innská stezka

Něco pro cyklisty – Innská stezka – městečko Such a Lavin , Guarda, lázeňské městečko Scuola.

V centru města  je několik hotýlků a penzionů, nás zaujal  krásný romantický  hotel Meisser, který láká nádhernou polohou se stromy porostlou terasou i curlingem, to vše s neopakovatelnými výhledy na vysoké hory.

hotel Meisser
hotel Meisser

Wakkerova cena

My jsme navštívili Guardu v zimě. Místo musí být nádherné v každou roční dobu a tak doufám, že se od Guardy alespoň na chvíli ještě vrátíme. V roce 1975  byla udělena Guardě Wakkerova cena  pro zachování architektonického dědictví. Unterengadinu.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *