• Menu
  • Menu
barokní sochy zarostlé mechem a lišejníky

Betlém, barokní sochařská „chlouba“ u Kuksu

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Královéhradecký kraj » Betlém, barokní sochařská „chlouba“ u Kuksu

Barokní sochařsko-krajinářská realizace v areálu Nového lesa u Kuksu se nachází v Královéhradeckém kraji mezi městy Dvůr Králové nad Labem a Jaroměří. Les leží přibližně 2 km od zámku Kuks a 1 km od vesnice Stanovic. Ještě před samotnou návštěvou Kuksu a okolního areálu Nového lesa jsem toto místo měla spojené hlavně s videoklipem k písničce Baroko od Richarda Müllera. Z hodin dějin umění jsem také tušila něco málo o zdejších sousoších Ctností a Neřestí, které vytesal barokní sochař Matyáš Bernard Braun na popud hraběte Františka Antonína Šporka. No a pak si ještě vzpomínám na nějaký článek z časopisu, který hlásal, že: „Barokní sochy v Betlému se rozpadají… velká ostuda českého národa.“ O co ale vlastně konkrétně šlo, to jsem se nikdy nedozvěděla.

Moje vědomosti tedy poukazovaly na absolutní neznalost tohoto místa. Až když jsem se minulý podzim vypravila v rámci předmětu Audiovizuální percepce krajiny do Kuksu a celý komplex tak prošla společně s místním kronikářem a kastelánem, pochopila jsem, v čem je vlastně Kuks tak výjimečný. Veškerá sochařská výzdoba zde vznikla mezi léty 1718 – 1732 jakožto součást lázeňského komplexu Kuks. Sochy, které jsou označovány za jedno z nejkvalitnějších děl českého barokního sochařství,začaly (jak už to tak v českých zemích bývá) chátrat hned od roku 1738, kdy zemřel mecenáš celého projektu, hrabě Špork.

sochy zarostlé mechem a lišejníky
sochy zarostlé mechem a lišejníky

Sochy bez povšimnutí chátraly celé dvě století (!), než si lidé uvědomili význam celého objektu, a tak došlo k prvním restaurátorským pracím. Po tomto prvním restaurátorském pokusu (rok 1907) následovaly ještě ve 20. století 3 další pokusy (v letech 1936, 1954-55 a 1961). V současné době, 52 let od posledního restaurování (!), můžeme v Novém lese obdivovat pouze pozůstatky, relikty či fragmenty původní Šporkovy snahy. Jediným ochranářským zásahem, který Český stát doposud provedl, bylo v roce 2001 vyhlášení celého území za Národní Kulturní památku. Podle mého názoru to byla ale pouze jalová reakce na fakt, že celý objekt byl roku 2000 World Monuments Found z New Yorku zařazen na Seznam 100 nejohroženějších památek světa.Přitom krajinářské sochy, a celkové pojetí Betléma, má z uměleckého hlediska nevyčíslitelnou hodnotu. A to i přesto, že z Nového lesa už dávno zmizely dřevěné sochy, které měly v minulosti ty pískovcové pouze doplňovat, stejně tak, jako už dávno zarostly uměle vykácené průhledy na nedaleké Krkonoše.

barokní sochy zarostlé mechem a lišejníky
barokní sochy zarostlé mechem a lišejníky

Koncept Šporkova Nového lesa jakožto „nespoutané“ přírody, ve které lidé mohou rozjímat a modlit se, se v Čechách změnil ve fragment, který připomíná spíše typicky českou situaci: nezájem, lhostejnost, snad i stud a smutek. Rozhodně zde ale nenaleznete hrdost, kterou by měla k sochám pociťovat alespoň odborná veřejnost. Ne, místo toho dál mechy a lišejníky okupují rozpadající se sochy a reliéfy.

Kuks je jen jedním z mnoha případů, kdy si nevážíme nejen české historie, ale i jejího bohatství. A tak si říkám: „To opravdu musíme nejdřív s lhostejností a nečinností pozorovat rozpadající se drahokamy naší země, než si konečně uvědomíme, že Česká republika má spoustu unikátních míst, na která bychom jakožto její občané měli být patřičně hrdí?! Jen doufám, že nám to dojde dřív, než bude na lítost a občanskou revoltu až příliš pozdě.“

Do současnosti se na původním místě dochovaly:

  • nádrž vodotrysku v místě bývalé bylinářské zahrady
  • kamenné sedátko s knihou jako pozůstatek poustevny sv. Pavla nyní nazývané Braunovo sedátko
  • reliéf Vidění sv. Huberta,
  • socha poustevníka sv. Garina s přilehlou jeskyní
  • socha poustevníka sv. Onufria
  • socha ležící sv. (Máří) Marie Magdaleny
  • torzo sochy sv. Jana Křtitele
  • torza soch Kristus a Samaritánka u studny Jakobovy včetně vlastní tesané nádrže a torz psů
  • reliéfy Klanění pastýřů a Příchod sv. Tří králů i s ústřední „betlémskou“ jeskyní, v níž byly zřejmě dnes nedochované sochy tvořící vlastní Betlémskou scénu
  • přitesaná skála, na níž byl namalovaný nedochovaný výjev Útěk sv. Rodiny do Egypta od malíře Petra Brandla

 

Do špitální zahrady v Kuksu byly přeneseny sochy:

  • Velký Křesťanský vojín (tzv. Miles Christianus)
  • svatý Jeroným se lvem
  • tzv. Anděl Gloria (který byl původně umístěn nad betlémskou jeskyní či reliéfem klanění pastýřů)
  • torzo sedící ženské postavy nalezené ve třicátých letech 20. stol. v Labi. Předpokládá se, že jde o sochu zarmoucené Hagar, která je doložena v účtech z roku 1732.
Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *