• Menu
  • Menu

Česká Kanada – mezi bizony – Expedice jih 4

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Jihočeský kraj » Česká Kanada – mezi bizony – Expedice jih 4

Bison Ranch 

Nastal největší problém dne. Najít naše ubytování Bison Ranch u obce Český Rudolec a to bez navigace, bylo jako zakopnout o bludný kořen. V duchu jsem si říkala, jak nějaký šílenec může nazvat penzion Bison Ranch, když u nás žádní bizoni nežijí. Po delším hledání a vyptávání se lidí na cestu, jsme ranch konečně našli.

Bison ranch - Česká Kanada
Bison ranch – Česká Kanada

Bizoni 

Zaparkovali jsme a nahlásili se v recepci, že jsme konečně zdárně dorazili. Dostali jsme klíče od luxusního mezonetového apartmánu s kuchyňkou a sedli si na prostornou terasu. Dlouho jsme se spolu neviděli a všichni čtyři jsme měli narozeniny v přibližně stejnou dobu. To se samozřejmě muselo zapít a před večeří jsme si otevřeli lahvinku dobrého vína a zapálili svíčky. Při rudě zbarveném západu slunce, kdy obloha vystřídala snad celou paletu do červena laděných barev, jsme si navzájem připili k narozeninám. Najednou jsme uslyšeli podivné funění a dupání. Podívali jsme se z terasy po nekonečných rozsáhlých pastvinách obklopených lesy, které byly v době našeho příjezdu bez jakéhokoliv skotu. Najednou se tu zjevilo stádo bizonů amerických. Nemohli jsme uvěřit svým očím. V okamžiku jsme se přesunuli z malé jihočeské vísky na divoký západ. Oblast leží v přírodním parku Česká Kanada a celá scéna byla neskutečná a malebně do sebe zapadala. Ve stádu byli obrovští samci, samice, ale i malá telátka. Celou atmosféru dokreslovala i čtyři obrovská indiánská teepee. Fotili jsme jak šílení, ale už bylo špatné světlo a bizoni za okamžik odtáhli jiným směrem a zmizeli nám z dohledu. Slunce zapadlo a nastala temná noc.

západ slunce Bison ranch
západ slunce Bison ranch

Delikatesy i pivo Bison

Sešli jsme dolů do restaurace na večeři. Hlavní menu nabízelo převážně bizoní maso. Nabídka byla široká od steaků, hamburgerů, klobásek, paštik či silných vývarů až po několik dalších specialit z čerstvých ryb. U velice příjemné obsluhy si Vlastík s Lindou objednali šťavnaté bizoní steaky s bizoním senem, což byly na jemno nastrouhané a opečené brambory. Bizoní maso jim připomínalo hovězí, ale s jemnou příchutí zvěřiny. Pro mě představa, že bych jedla bizoní maso, byla nepřijatelná. Obdivuji tohoto tvora natolik, že jsem si radši dala vepřová žebírka. Petra si vybrala bizoní vývar a kapří hranolky, které jsme si taktéž ochutnali a byly vynikající. K pití jsme si dali svrchně kvašené pivo Bizon. Obzvláště silný nápoj nám připomínal chuť belgického piva, které jsme koštovaly s děvčaty při našem výletu do Belgie. Trochu jsme se na pivo pozeptali obsluhy a odhadli jsme to dobře. Pivo Bizon je spojením české receptury s belgickou technologií. Po večeři jsme zaplatili útratu a zároveň ubytování a ještě chvilku poseděli na terase. Linda s Vlastíkem odešli spát jako první a já s Petrou jsme ještě seděly a klábosily na terase. Mezitím se bizoni opět vrátili, ale byla tma jak v pytli, takže jsme jejich přítomnost vnímaly jen díky zvukům, které vydávali.

Bison ranch - Česká Kanada
Bison ranch – Česká Kanada

Krajina České Kanady

Ráno jsem se probudila velice brzy. Všichni ještě spali a protože jsme nechtěla nikoho rušit, sedla jsem si na terasu s kávou připravenou v naší kuchyňce v přízemí apartmánu. Cítila jsme se neskonale šťastně a byla jsem okouzlena zdejší krajinou vystupující z ranní mlhy. Tráva se při prvních paprscích slunce leskla rosou. Nad hlavou mi prolétaly stovky jiřiček a hodně v dálce se pásli bizoni.

bisoni ráno
bizoni večer

Na ranči

Partička nahoře se konečně vyhrabala z peřin a společně jsme se nasnídali z našich zásob, které Linda přivezla z Prahy. Byla zde možnost se nasnídat v pensionu, ale nechtěli jsme ztrácet čas a chtěli si nafotit Bison Ranch z venku. Uprostřed areálu je dřevěná socha velikého bizona. Vlastík na sochu vylezl, aby měl foto s nejvýznamnějším plemeníkem místního chovu, kterému se tu přezdívá Starosta. Podařilo se mu při tom ztratit klíče od pokoje. Naštěstí jsem si pamatovala, že je dal do kapsy a podle fotografie, kterou jsem mu udělala, jsme zjistili, že je v kapse stále měl a hned jsme věděli, kde klíč hledat. Jako malé děti jsme se vyřádili u indiánského teeppe na dětském hřišti, fotili se u veterána sanitky a prohlíželi si pod střechou všudypřítomná hnízda jiřiček s mláďátky, kterým z hnízd vykukovaly malinkaté hlavičky. Tento krásný ranč je usazen u rakouských hranic a nejbližší město za hranicemi byl asi hodinu vzdálený Gmünd (česky Cmunt) a tímto směrem jsme se vydali. U výjezdu z areálu jsme ještě jednou zahlédli bizony, ale už jen z dálky a navíc na planinách nadále seděla ranní mlha.

následující výlet Dolní Rakousy

předcházející výlet Deštná a Jindřichův Hradec

 

Dana Dajdulka

Více jak 15 let se pro mě stalo cestování drogou. Za tu dobu jsem mimo Evropu navštívila USA, Nový Zéland, Thajsko, Kambodžu, Velikonoční Ostrovy... poslední roky se mou láskou stala Jižní Amerika. Každá další cesta je pro mne nejenom výzvou, ale také uskutečněnými sny poznat místa , které tak dobře znám z knih a cestopisů.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *