Pohraniční město Gmünd
Na pár hodin jsme opustili Českou republikou a navštívili pohraniční město Gmünd v rakouské spolkové zemi Dolní Rakousy. Zaparkovali jsme kousek od podlouhlého náměstí Stadtplatz, jehož dominantou je bílá budova staré radnice sloužící jako Městské muzeum s expozicí z dějin města, výroby skla a o období, kdy se zde těžila žula a zpracovával kámen.
Kostel svatého Štěpána
Na náměstí jsou docela pěkné historické domy, ale ze všech staveb nápadně vynikají dva renesanční měšťanské domy, které jsou bohatě zkrášleny graffiti. V těsném sousedství náměstí stával vodní hrad, který v polovině 13. století vybudovali Kueringové a v 16. století byl přestavěn na zámek. Původně jsme si zámek chtěli prohlédnout, ale zaslechli jsme, že někdo v trojlodním kostele svatého Štěpána hraje na varhany.
Už jak jsme vcházeli do kostela, všimli jsme si, že se jedná o románskou stavbu, tedy někdy z 12. století, ale byla později rozšířena do stran s přidáním žebrové klenby. Prohlížela jsem si zasklenou kopii Turínského plátna a Vlastík se zatím zapovídal s paní, co předtím hrála na varhany. Byla tak ochotná, že nás kostelem provedla a upozornila nás na zajímavé detaily. Co jsem si zapamatovala, předávám. Kostel býval součástí městských hradeb a sloužil tak k opevnění města. Novogotický oltář je dílem sochaře Johanna Schönbauera z Českého Krumlova. S věží měří kostel 45 metrů a na věži je 5 zvonů. Poničen byl požárem v roce 1852 a v roce 1903 získal kostel novogotický interiér. Žebrová klenba je z 15. století a nejstarší barokní sochou je svatý Roh, mimo jiné patron kameníků, jež byl v tomto kamenickém kraji velice uctíván. Jeho atributy jsou pes, poutnická hůl, oděv s mořskou mušlí, morová skvrna či vřed na noze.
Náhrobní kámen
Paní viděla náš zájem o výklad a ukázala nám zvláštnost ukrytou pod koberečkem a dalšími dvěma vrstvami plachet s kopiemi původního náhrobního kamene. Ve 13. století tu byl pohřben kněz a jeho kosti byly jakoby zalité v pryskyřici. Na severní zdi původní věže se dochovalo gotické okno a okolo něj barevné fresky s biblickými motivy, které byly objeveny v roce 1982. Na stropě byl zvláštní, trochu bokem namalovaný pozdně gotický nebo raně barokní kříž.
S paní jsme se rozloučili, moc jsme jí poděkovali a ona nám před odchodem ještě zahrála na varhany. Vrátili jsme se zpět k autu a zamířili směr Třeboň.
následující výlet
předcházející výlet Česká Kanada
Přidat komentář