• Menu
  • Menu

Dolní Rakousy – Expedice jih 5

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Rakousko » Dolní Rakousy – Expedice jih 5

Pohraniční město Gmünd

Na pár hodin jsme opustili Českou republikou a navštívili pohraniční město Gmünd v rakouské spolkové zemi Dolní Rakousy. Zaparkovali jsme kousek od podlouhlého náměstí Stadtplatz, jehož dominantou je bílá budova staré radnice sloužící jako Městské muzeum s expozicí z dějin města, výroby skla a o období, kdy se zde těžila žula a zpracovával kámen.

Gmund náměstí
Gmund náměstí

Kostel svatého Štěpána

Na náměstí jsou docela pěkné historické domy, ale ze všech staveb nápadně vynikají dva renesanční měšťanské domy, které jsou bohatě zkrášleny graffiti. V těsném sousedství náměstí stával vodní hrad, který v polovině 13. století vybudovali Kueringové a v 16. století byl přestavěn na zámek. Původně jsme si zámek chtěli prohlédnout, ale zaslechli jsme, že někdo v trojlodním kostele svatého Štěpána hraje na varhany.

Gmund zámek
Gmund zámek

Už jak jsme vcházeli do kostela, všimli jsme si, že se jedná o románskou stavbu, tedy někdy z 12. století, ale byla později rozšířena do stran s přidáním žebrové klenby. Prohlížela jsem si zasklenou kopii Turínského plátna a Vlastík se zatím zapovídal s paní, co předtím hrála na varhany. Byla tak ochotná, že nás kostelem provedla a upozornila nás na zajímavé detaily. Co jsem si zapamatovala, předávám. Kostel býval součástí městských hradeb a sloužil tak k opevnění města. Novogotický oltář je dílem sochaře Johanna Schönbauera z Českého Krumlova. S věží měří kostel 45 metrů a na věži je 5 zvonů. Poničen byl požárem v roce 1852 a v roce 1903 získal kostel novogotický interiér. Žebrová klenba je z 15. století a nejstarší barokní sochou je svatý Roh, mimo jiné patron kameníků, jež byl v tomto kamenickém kraji velice uctíván. Jeho atributy jsou pes, poutnická hůl, oděv s mořskou mušlí, morová skvrna či vřed na noze.

St. Stephan kostel
St. Stephan kostel

Náhrobní kámen

Paní viděla náš zájem o výklad a ukázala nám zvláštnost ukrytou pod koberečkem a dalšími dvěma vrstvami plachet s kopiemi původního náhrobního kamene. Ve 13. století tu byl pohřben kněz a jeho kosti byly jakoby zalité v pryskyřici. Na severní zdi původní věže se dochovalo gotické okno a okolo něj barevné fresky s biblickými motivy, které byly objeveny v roce 1982. Na stropě byl zvláštní, trochu bokem namalovaný pozdně gotický nebo raně barokní kříž.

Gmund náměstí
Gmund náměstí

S paní jsme se rozloučili, moc jsme jí poděkovali a ona nám před odchodem ještě zahrála na varhany. Vrátili jsme se zpět k autu a zamířili směr Třeboň.

následující výlet

předcházející výlet Česká Kanada

Dana Dajdulka

Více jak 15 let se pro mě stalo cestování drogou. Za tu dobu jsem mimo Evropu navštívila USA, Nový Zéland, Thajsko, Kambodžu, Velikonoční Ostrovy... poslední roky se mou láskou stala Jižní Amerika. Každá další cesta je pro mne nejenom výzvou, ale také uskutečněnými sny poznat místa , které tak dobře znám z knih a cestopisů.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *