• Menu
  • Menu

Třeboň – Expedice jih 6

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Jihočeský kraj » Třeboň – Expedice jih 6

Okolo Třeboně …

Vrátili jsme se k autu a nechali za sebou město Gmünd. Projížděli jsme krásnými smíšenými lesy směrem Třeboň, kde na mýtinách rostly koberce růžovofialového vřesu. Do této Chráněné krajinné oblasti Třeboňska se musíme jednou zajet znovu podívat, je tu přímo božsky. Když se řekne Třeboň, každého hned napadne písnička „Okolo Třeboně pasou se tam koně“, pak pětilistá růže, jež byla ve znaku Rožmberků, kteří zde vládli v letech 1366-1611, dále obrovské množství rybníků a samozřejmě lázně. Kde se ovšem vzal samotný název města, jsme netušili. Později jsme zjistili, že je pravděpodobně odvozen od slova tříbit, ve smyslu tříbit půdu. Tedy vykácet a kultivovat. Český název Třeboň se objevuje již ve 14. století. Slunce nám svítilo vysoko nad hlavou a naše žaludky hlásily, že je poledne a čas na oběd.

vyhlídka na Třeboň
vyhlídka na Třeboň

Restaurace Pěšárna

Našli jsme šikovné parkoviště hned pod hrází rybníka Svět, u kterého se nachází nedávno opravená restaurace Pěšárna. Už samotný název nám napověděl, že tady budou mít určitě vynikající ryby. Názvem Pěšárna se označovaly rybářské stavby blízko rybníka a slovo pěšák v rybářském slangu znamená učedník nebo pomocník. Venku mají pěkný areál pro děti, venkovní i vnitřní posezení. Atmosféra restaurace byla přívětivá, ale nás okamžitě oslovila hlavně nabídka sladkovodních českých ryb, vín a piva. Byli jsme v Třeboni, takže by byl hřích neochutnat zdejšího kapra a místní pivo Bohemia Regent. Jídlo s názvem Pěšárenské hranolky s omáčkou nám donesli na těžkých stylových keramických talířích ve tvaru kapra. Ochutnali jsme ještě pro nás neznámé pivo Hostan. Spokojeni s obědem a milou obsluhou jdeme prozkoumat, co nám pěkného město nabízí.

restaurace Pěšárna
restaurace Pěšárna

Pivovar Regent

Hned nás zaujal Pivovar Regent nedaleko restaurace Pěšárna. Je začleněn do historického jádra města a patří mezi nejstarší pivovary ve střední Evropě. Jeho počátky sahají až do roku 1379. O jeho rozšíření a vylepšení se v roce 1482 postaral sám Vok z Rožmberka. Byla možnost sem zajít na hodinovou prohlídku a navštívit nejdůležitější provozní části pivovaru, ale tlačil nás čas. Chtěli jsme jít na zámek, do města, projít se kolem rybníku Svět a ještě navštívit Schwarzenberskou hrobku.

Vyhlídka na náměstí

Třeboňské náměstí má Starou radnici odkud je překrásný výhled na náměstí a okolní krajinu. Stará radnice má 31 metrů vysokou čtyřbokou věž s ochozem, hodinami a cibulovitou střechou. Z výšky jsou krásně vidět měšťanské domy se zdobnými renesančními a barokními štíty a s podloubími, renesanční kašna a Mariánský sloup. Zvláštní pozornost si zaslouží Dům U bílého koníčka z roku 1544. Patří mezi nejzachovalejší a zároveň nejkrásnější kulturní památky Jižních Čech a Třeboňska. Přebýval tady Jan Werich a zřejmě právě zde vymyslel postavu Vodníka Čochtana.

dům u Bílého koníčka
dům U bílého koníčka

Kostel Panny Marie Královny a sv. Jiljí

Nedaleký klášterní dvoulodní kostel Panny Marie Královny a sv. Jiljí s 36 metrů vysokou věží byl postaven ve 13. století ve stylu vrcholné gotiky. Právě odtud pochází slavný rozměrný křídlový oltář Mistra Třeboňského, ze kterého se dodnes dochovaly tři oboustranně malované desky, které jsou vystaveny v Národní galerii v Praze. Interiér kostela má gotickou síťovou klenbu svedenou na čtyři štíhlé sloupy. Přestože byl kostel poničen požárem v roce 1723, stále jsou patrné původní fresky. Nejvýznamnějším klenotem gotického umění je opuková socha třeboňské Madony z doby kolem roku 1400. Na ukázku krátký výňatek ze sbírky básní Prsten Třeboňské Madoně od Jaroslava Seiferta, kterou napsal po návštěvě Třeboně v roce 1946.

kostel blahoslavené Panny Marie Královny a sv. Jiljí
kostel blahoslavené Panny Marie Královny a sv. Jiljí

 

Ne ústa, ale spíše květ,

semknutý ještě, zrána spící,

jímž pohnul pták, když blízko slét

– kdyby tu byli kolibříci –,

 

dala mi tichou odpověď,

tak tichou, že je možno říci

semknutý ještě, zrána spící,

ne ústa, ale spíše květ.

 

A pak jsem chodil ve vichřici.

Uplynulo už mnoho let

a dodnes myslím na světici,

na její ústa šeptající,

ne ústa, ale spíše květ.

Následující výlet zámek Třeboň

předcházející výlet Dolní Rakousy

Dana Dajdulka

Více jak 15 let se pro mě stalo cestování drogou. Za tu dobu jsem mimo Evropu navštívila USA, Nový Zéland, Thajsko, Kambodžu, Velikonoční Ostrovy... poslední roky se mou láskou stala Jižní Amerika. Každá další cesta je pro mne nejenom výzvou, ale také uskutečněnými sny poznat místa , které tak dobře znám z knih a cestopisů.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *