• Menu
  • Menu

Austrálie Blue Mountains – 8. část

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Austrálie a Oceánie » Austrálie » Austrálie Blue Mountains – 8. část

Blue Mountains, Unesco

Dnes jsme si trochu přivstali, jelikož nás čeká celodenní výlet mimo Sydney – míříme do Blue Mountains. V sedm ráno sedáme do taxíku a za 15 dolarů jsme na vlakovém nádraží Central dost rychle. Jízdenky kupovat nemusíme, poslouží nám Opal Card s kreditem alespoň 7,5 dolaru. Zanedlouho si už užíváme jízdu vlakem malebnou krajinou, abychom o dvě hodiny později vystoupili v městečku Katoomba, výchozím bodě našeho dnešního dobrodružství. Netušili jsme, jakou prohlídkovou trasu si zvolit; Blue Mountains National Park, přírodní rezervace pod ochranou organizace UNESCO, se totiž rozprostírá na ploše 267 954 hektarů, jež skýtají více než 140 kilometrů turistických stezek a tratí, vedoucím k nedotčeným scenériím a malebným výhledům.

Blue Mountains

V papírnictví naproti nádraží nám dali noviny pro turisty včetně mapy a uvedli nás do reality, co všechno se dá v horách stihnout za jeden den. Než vyrazíme, je třeba něco poslat do žaludku, a tak sedáme v restauraci Gazi Chargrill a nad kebabem a mapou přemýšlíme, kam se vydáme nejdřív. Nadchla nás možnost využití dvou lanovek Skyway a Cableway a také unikátního vláčku Railway. Lístek k využití na všech třech lanovkách i v autobusu kupujeme v turistické kanceláři za 37 AUD. Byla to nejsnadnější a nejdražší volba, což nám vzhledem k časovým možnostem přišlo vhod.

SKYWAY

Lanovkou Scenic Skyway

Čekáme na bus asi 20 minut a čas si krátíme pozorováním místních. Krátká jízda busem moc adrenalinu nepřináší, následující jízda lanovkou Scenic Skyway je však jiný zážitek – skrz skleněnou podlahu kabiny sledujeme z výšky 270 metrů bujný deštný prales v Jamison Valley a kolem nás panorama pohoří Blue Mountains, které je asi desetkrát starší než Grand Canyon; erodované skály jsou zhruba 470 milionů let staré. Zformovaly se zde stolové hory, vznikly kamenné útvary, dramatické kaňony a rokliny. Ohromující byl pohled na třístupňové vodopády Katoomba Falls, pískovcové útvary zvané Three Sisters a na protější straně Mount Solitary, zvedající se do výšky 950 metrů. Krásná stolová hora Mount Solitary je obklopena původními eukalyptovými stromy. Místní obyvatelé ji nazývali Korowal, což v překladu znamená silný.

Modré hory

V oblasti rostou miliony eukalyptových stromů, jež vypouštějí velmi drobné a jemné kapky oleje, které se ve vzduchu mísí s částicemi prachu a vodních par; dochází k rozptylu paprsků světla o krátkých vlnách v převládající modré barvě. To vysvětluje název Modré hory.

Cableway

Cableway, nejstrmější a největší lanovka na jižní polokouli

Po přejezdu nad údolím nastupujeme do další lanovky – Cableway, nejstrmější a největší lanovky na jižní polokouli – sveze nás 545 metrů dolů do údolí. Plně uzavřená kabina se skleněnou podlahou poskytuje krásný pohled na velkolepou dolinu Jamison Valley zelenající se deštným pralesem. Jízda trvá jen pár minut a opět lze zahlédnout Three Sisters nebo skalní útvar Orphan Rock. Kabina se posunuje tak klidně, že pokud bych měla zavřené oči, ani bych nevěděla, že se pohybujeme. Dole se vydáváme pěšky po trase Scenic Walkway, která nabízí 2,4 kilometru procházky pralesem po dřevěných lávkách a zpevněných chodnících. Různorodost a bohatost zeleně je zde ohromující.

Three Sisters

Scenic Railway Train

Na další zastávkou je Scenic Railway Train, poslední ze tří lanovek. Po cestě k vláčku potkáváme venkovní památník s informacemi o historii těžby uhlí, které se v této oblasti dobývalo od 19. století až do roku 1945. Včetně důlního vstupu, bronzové plastiky horníka a koňského povozu, jsou zde vystaveny i vitríny s pracovním nářadím horníků. Červené vozy vláčku mají skleněnou střechu, je z nich tedy i za jízdy krásný výhled. Jízda je to dost poctivá – železnice je ve sklonu 52 stupňů, takže jde o nejstrmější trať na světě. Byla postavena pro transport vytěženého uhlí a ropné břidlice. Naši psychickou i fyzickou odolnost zde opět prověřil nával převážně asijských návštěvníků. Byli hluční a bylo jich moc.

Railway

Princ Henry Cliff Walk

Na horní stanici si dopřáváme pauzu a kávu se zmrzlinou, než lanovkou překonáme ještě jednou údolí a vydáme se na další trasu – Princ Henry Cliff Walk nás provede nerovným terénem k mnoha nádherným vyhlídkám na samém okraji velmi hluboké rokle. Cesta k vodopádům Katoomba Falls byla zavřená, takže jsme se museli spokojit s jejich menší obdobou Katoomba Cascades a pokračovali dál po trase lemované různorodými pískovcovými skalními útvary a krásnými výhledy. Počasí nám teď docela přálo a občas se i ukázalo slunce. Bylo znát, že v poslední době hodně pršelo a trochu jsme se obávali bahnitých cest. Těch však nebylo mnoho, navíc park je vybaven stezkami z kamenů a dřeva a dispozici jsou kovová zábradlí, která pomáhají v těch nejstrmějších úsecích. Na nebezpečných vyhlídkách jsou zábrany a všude se nám chodilo celkem pohodlně.

Katoomba Falls

Stezkami procházíme eukalyptovými lesy, míjíme vzrostlé stromové kapradiny (Cyathea dealbata), vodopády i přírodní jeskyně. Teplota klesá při sestupu poschodech a rostliny a volně žijící zvířata se podle výšky mění. Tříhodinová trasa nám předvádí svoji flóru a faunu. Ukazují se nám ještěrky, houby, různé druhy kvetoucích rostlin jako horský ďábel (Lambertia formosa), nebo Banksie (Banksia serrata). Radost nám udělal papoušek královský, kterého Dan skvěle vyfotil a ukázali se nám i střízlíkovec bělobrvý a laločnatka jihoaustralská. Pak jsem na sobě s hrůzou objevila přisáté malé pijavice. Nejdříve jsem se vyděsila, jestli nejsou jedovaté, přeci jen jsme v Austrálii, ale místní mě ubezpečili, že nejsou nebezpečné. Vytvořily se mi na kůži červené fleky a místo, kde se ta stvoření přisála, nejdříve bolelo, ale pak už jenom svědilo jako po kousnutí komárem.

Vyhlídka Echo Point

Poslední vyhlídka, kterou jsme si nemohli nechat ujít, byla Echo Point, odkud je nejlepší výhled na skalní útvar Three Sisters. Aboriginská legenda uvádí, že tři sestry, Meehni, Wimlah a Gunnedoo, žily v Jamison Valley jako členové kmene Katoomba. Zamilovaly se do tří bratří z kmene Nepeanů, těm ale kmenový zákon zakazoval se oženit. Bratři odmítli tento kmenový zákon přijmout a nastala bitva. Životy tří sester byly vážně ohroženy a čaroděj z kmene Katoomba je proměnil v kámen, aby je ochránil před jakýmkoli ublížením. Měl v úmyslu zvrátit své kouzlo, až bitva skončí, zemřel však dříve, a tak sestry zůstanou zkamenělé po zbytek časů. Dan chtěl projít ještě jednu trasu níže pod parkovištěm u Echo Point, byla ale uzavřená.

SKYWAY

Návštěva NP Blue Mountains nám přinesla několik hodin krásných zážitků z australské přírody. Takto krátký čas na prozkoumání jeho bohatství rozhodně nestačí, my jsme mu ale víc času poskytnout nemohli. Místní autobus nás dovezl zpět do městečka Katoomba, kde jsme si na nádraží dobili naše Opal cards a vrátili se vlakem zpět do Sydney.

Příště se zastavíme u Harbour Bridge a zajedeme si do Taronga Zoo.

cestopis následující

cestopis předcházející

Mount Solitary Jamison Valley

 

Dana Dajdulka

Více jak 15 let se pro mě stalo cestování drogou. Za tu dobu jsem mimo Evropu navštívila USA, Nový Zéland, Thajsko, Kambodžu, Velikonoční Ostrovy... poslední roky se mou láskou stala Jižní Amerika. Každá další cesta je pro mne nejenom výzvou, ale také uskutečněnými sny poznat místa , které tak dobře znám z knih a cestopisů.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *