Borovany
Dopolední všední den, přesto nás Borovany přivítaly osluněným zámkem v centru náměstí. V zámeckém dvoře ani živáčka a tak usedáme na lavičku a kocháme se klidem i krásou. Dalším objektem našeho zájmu je barokní radnice ze 17 století , před kterou je umístěn kamenný mezník z roku 1685 (tímto se dříve označovaly hranice klášterního majetku). Přímo naproti stojí socha Jana Nepomuckého s anděly. Uprostřed náměstíčky v malém parčíku stojí žulový pranýř (z roku 1656), socha Jana Žižky, který se narodil v nedalekém Trocnově. Pranýř sloužil k připoutání delikventa na místě, kde byl jeho trest ještě umocněn posměchem přihlížejících..Mimo toho sloužil pranýř i dalším účelům – šest dnů před trhem byla na pranýř vyvěšena ruka s mečem a tak byly zdůrazněny trhová práva obce…
Klášter Navštívení panny Marie
Poblíž náměstíčka je klášter s opraveným kostelem Navštívení Panny Marie. Kostel je možné v letních měsících navštívit. Je čas oběda a tak usedáme na terasu restaurace s výhledem na město i zámek. Polévka nás teda moc nenadchla a tak raději dáme na doporučení spolusedícího a na další nabízenou pochoutku – borůvkové knedlíky, jedeme do nedalekého Borovanského mlýna.
Borovany
Písemně uváděné r. 1186. Koncem 13. století byly majetkem jedné větve Vítkovců , r.1327 patří do vlastnictví Viléma z Landštejna a r 1359 Borovany koupili Rožmberkové. Do historie se zapsal Petr z Lindy, který založil r. 1455 augustiánský klášter. Další osudy Borovan pak měly v držení Švamberkové, patřily císaři , později klášteru…V roce 1850 se staly Borovany samostatnou obcí. Zajímavostí je , že již na sklonku 16. století byl v Borovanech zaveden první vodovod. Důležitým počinem bylo zavedení železnice r. 1869. železnice prospěla nejenom rozkvětu městečka , ale pomohla i zvýšit těžbu křemeliny. V roce 1973 se staly Borovany městem.
Městečko leží 7 km od Trhových Svin a 17 km od Českých Budějovic. Borovany jsou místem odkud je možné podnikat pěkné výlety na Třeboňsko, do Novohradských hor. Je zde informační centrum. Okolím Borovan vede naučná stezka : „ Totalita rozděluje „ s možností návštěvy soukromého pohraničního skanzenu (směrem na Ostrolovský újezd, čp. 237). Mimo jiné aktivity zde najdete i cvičnou golfovou louku.
Přidat komentář