• Menu
  • Menu

Borovany

Borovany 

Dopolední všední den, přesto nás Borovany přivítaly osluněným zámkem  v centru náměstí. V zámeckém dvoře ani živáčka a tak usedáme na lavičku a kocháme se klidem i krásou. Dalším objektem našeho zájmu je  barokní radnice ze 17 století , před kterou je umístěn kamenný mezník z roku 1685 (tímto se dříve označovaly hranice klášterního majetku). Přímo naproti stojí socha Jana Nepomuckého s anděly. Uprostřed náměstíčky v malém parčíku stojí žulový pranýř (z roku 1656), socha Jana Žižky, který se narodil v nedalekém Trocnově. Pranýř sloužil k připoutání delikventa na  místě, kde byl jeho trest ještě umocněn posměchem přihlížejících..Mimo toho sloužil pranýř i dalším účelům – šest dnů před trhem byla na pranýř vyvěšena ruka s mečem a tak byly zdůrazněny trhová práva obce…

Borovany v jižních Čechách.

Klášter Navštívení panny Marie

Poblíž náměstíčka je klášter s opraveným kostelem Navštívení Panny Marie. Kostel je možné v letních měsících navštívit. Je čas oběda a tak usedáme na terasu restaurace s výhledem na město i zámek. Polévka nás teda moc nenadchla a tak raději dáme na doporučení  spolusedícího a na další  nabízenou pochoutku – borůvkové knedlíky, jedeme do nedalekého Borovanského mlýna.

Borovany

Písemně uváděné r. 1186. Koncem 13. století byly majetkem jedné větve Vítkovců , r.1327 patří do vlastnictví Viléma z Landštejna a r 1359 Borovany koupili Rožmberkové. Do historie se zapsal Petr z Lindy, který založil r. 1455 augustiánský klášter. Další osudy Borovan pak měly v držení Švamberkové, patřily císaři , později klášteru…V roce 1850 se staly Borovany samostatnou obcí. Zajímavostí je , že již na sklonku 16. století byl v Borovanech zaveden první vodovod. Důležitým počinem bylo zavedení železnice r.   1869. železnice prospěla nejenom rozkvětu městečka , ale pomohla i zvýšit těžbu křemeliny.  V roce 1973 se staly Borovany městem.

pranýř – Borovany

Městečko leží 7 km od Trhových Svin a 17 km od Českých Budějovic. Borovany jsou místem odkud je možné podnikat pěkné výlety na Třeboňsko, do Novohradských hor. Je zde informační centrum. Okolím Borovan vede naučná stezka : „ Totalita rozděluje „ s možností návštěvy soukromého pohraničního skanzenu (směrem na Ostrolovský újezd, čp. 237). Mimo jiné aktivity zde najdete i cvičnou golfovou louku.

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *