• Menu
  • Menu

Ořech – Kalinův mlýn

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Středočeský kraj » Ořech – Kalinův mlýn

Kolem Radotínskéo potoka

Náš odpolední výlet začíná začíná na rozcestí u Radotínských skal, když odbočíte za radotínskou cementárnou doprava, míjíme růžový mramorový lom Cikánka , pokračujeme k Zadní Kopanině, auto zaparkujeme nedaleko Radotínských skal. Vyrážíme podél Radotínského potoka, ul. Kavylovou, kolem Teslarova mlýna. Naším cílem je Kalinův mlýn. Cesta je dobrodružná pro nás i našeho psa. Bahnité úseky střídá meandr potoka, který protéká i po cestě.

Radotínský potok

Trampská osada Ariana

Přicházíme do jedné ze starých osad, do osady  Ariana. Osady jsou tady tři, všechny leží za sebou podél Radotínského potoka. Nejstarší Ariana, založená v roce 1932, se nachází nejblíže ku Praze. S odchodem některých kamarádů z Ariany je spojen vznik další osady – Západní míle (1940). Osada, Údolí skal, je nejdále na západ od Prahy, v blízkosti obce Choteč a vznikla bezmála o dvacet let později, v roce 1959.

trampská osada Ariana

Kalinův mlýn

Kalinův mlýn – Podvořešský mlýn se nachází  na pravém břehu Radotínského potoka, nyní prochází rekonstrukcí. Dobře dochovaný, byť již nefunkční vodní dílo. Voda k mlýnu vedla náhonem.

Vodní dílo – Kalinův mlýn

Historický mlýn, v písemných pramenech se uvádí od pol. 16. stol. Býval součástí svobodného gruntu v Ořechu, zvaného Jílkovský. Je možné, že mlýn vznikl současně s obcí, již v polovině 14. století. Jeho čp. je 1.

Kalinův mlýn

Ve druhé pol. 17. stol. v držení kapituly sv. Víta, 1715 prodán mlynáři Václavu Kalinovi, který měl mlýn již předtím (pravděpodobně od roku 1700) propachtovaný. V roce 1917 mlýn převzal syn Václav, který o dva roky později nechal původní mlýn zbořit a na jeho místě vybudoval moderní válcový mlýn s turbínou a elektrárnou, který zásoboval celou osadu Cikánka. Až do zboření měl válcovou stolici. Roku 1930 zde pracovaly dvě Francisovy turbíny – jedna měla hltnost 0,17 m³/s, spád 5,8 metru a výkon 9,54 HP, druhá hltnost 0,1 m³/s, spád 5,8 metru a výkon 5,62 HP. Pro rodiče pak postavil výměnek. Mlýn byl v držení rodu Kalinů až do roku 1985, kdy byl srovnán se zemí. Za první republiky patřil k mlýnu i hostinec. Rod Kalinů drží mlýn doposud, v provozu byl  do roku 1947.

Vodní dílo – Kalinův mlýn

Mlýn byl v minulosti vyhledávaným turistickým cílem Pražanů. Zajímavostí je, že mlýn navštěvoval spisovatel Jindřich Šimon Baar, který sloužil v Ořechu jako kaplan.

na cestě kolem Radotínského potoka

Stará mlýnská cesta

V údolí je několik bývalých mlýnů, u Zadní kopaniny je to Tesařův mlýn, dále je to Maškův (Brejchův, či Dolejší), Špačkův mlýn a další. Mlýny bývaly propojeny mezi sebou cestou, která vedla podél potoka – Stará mlýnská cesta. Mlýny byly středem vzdělanosti a kultury a měly výjimečné postavení v rámci obcí. Radotínský potok pramení západně od hlavního města u Ptic a po 19,5 km  se ve výšce 195 m pod Radotínem vlévá do Berounky.

Radotínský potok

Údolím prochází červeně značená turistická stezka.

Od Kalinova mlýnu se vracíme stejnou cestou zpět, k autu přicházíme již za tmy. Příjemná procházka nám trvala něco málo přes 2 hodiny.

Radotínský potok

 

 

 

 

 

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *