Kolem Radotínskéo potoka
Náš odpolední výlet začíná začíná na rozcestí u Radotínských skal, když odbočíte za radotínskou cementárnou doprava, míjíme růžový mramorový lom Cikánka , pokračujeme k Zadní Kopanině, auto zaparkujeme nedaleko Radotínských skal. Vyrážíme podél Radotínského potoka, ul. Kavylovou, kolem Teslarova mlýna. Naším cílem je Kalinův mlýn. Cesta je dobrodružná pro nás i našeho psa. Bahnité úseky střídá meandr potoka, který protéká i po cestě.
Trampská osada Ariana
Přicházíme do jedné ze starých osad, do osady Ariana. Osady jsou tady tři, všechny leží za sebou podél Radotínského potoka. Nejstarší Ariana, založená v roce 1932, se nachází nejblíže ku Praze. S odchodem některých kamarádů z Ariany je spojen vznik další osady – Západní míle (1940). Osada, Údolí skal, je nejdále na západ od Prahy, v blízkosti obce Choteč a vznikla bezmála o dvacet let později, v roce 1959.
Kalinův mlýn
Kalinův mlýn – Podvořešský mlýn se nachází na pravém břehu Radotínského potoka, nyní prochází rekonstrukcí. Dobře dochovaný, byť již nefunkční vodní dílo. Voda k mlýnu vedla náhonem.
Historický mlýn, v písemných pramenech se uvádí od pol. 16. stol. Býval součástí svobodného gruntu v Ořechu, zvaného Jílkovský. Je možné, že mlýn vznikl současně s obcí, již v polovině 14. století. Jeho čp. je 1.
Ve druhé pol. 17. stol. v držení kapituly sv. Víta, 1715 prodán mlynáři Václavu Kalinovi, který měl mlýn již předtím (pravděpodobně od roku 1700) propachtovaný. V roce 1917 mlýn převzal syn Václav, který o dva roky později nechal původní mlýn zbořit a na jeho místě vybudoval moderní válcový mlýn s turbínou a elektrárnou, který zásoboval celou osadu Cikánka. Až do zboření měl válcovou stolici. Roku 1930 zde pracovaly dvě Francisovy turbíny – jedna měla hltnost 0,17 m³/s, spád 5,8 metru a výkon 9,54 HP, druhá hltnost 0,1 m³/s, spád 5,8 metru a výkon 5,62 HP. Pro rodiče pak postavil výměnek. Mlýn byl v držení rodu Kalinů až do roku 1985, kdy byl srovnán se zemí. Za první republiky patřil k mlýnu i hostinec. Rod Kalinů drží mlýn doposud, v provozu byl do roku 1947.
Mlýn byl v minulosti vyhledávaným turistickým cílem Pražanů. Zajímavostí je, že mlýn navštěvoval spisovatel Jindřich Šimon Baar, který sloužil v Ořechu jako kaplan.
Stará mlýnská cesta
V údolí je několik bývalých mlýnů, u Zadní kopaniny je to Tesařův mlýn, dále je to Maškův (Brejchův, či Dolejší), Špačkův mlýn a další. Mlýny bývaly propojeny mezi sebou cestou, která vedla podél potoka – Stará mlýnská cesta. Mlýny byly středem vzdělanosti a kultury a měly výjimečné postavení v rámci obcí. Radotínský potok pramení západně od hlavního města u Ptic a po 19,5 km se ve výšce 195 m pod Radotínem vlévá do Berounky.
Údolím prochází červeně značená turistická stezka.
Od Kalinova mlýnu se vracíme stejnou cestou zpět, k autu přicházíme již za tmy. Příjemná procházka nám trvala něco málo přes 2 hodiny.
Přidat komentář