• Menu
  • Menu

Cap de Creus – Katalánsko

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Španělsko » Cap de Creus – Katalánsko

Při letošní podzimní cestě za teplem jsme zakotvili v pobřežním městečku L´estartit odkud jsme vyráželi nejen na pláž,ale hlavně na tzv. Tour de Dalí, neboť v této blasti Katalánska je několik důležitých míst pro fandy surrealismu: Púbol /hrad Dalího manželky Galy/, Port Lligat /dům kde Dalí až do manželčiny smrti žil a tvořil/ Figueres s theatre-muzeem, které vyprojektoval Salvador Dalí jako své muzeum/, Cadaques – rybářské městečko s muzeem kde mají mj. tzv. Surrealistický autobus se kterým absolvovali umělci v čele s Dalím a Joanem Miroem mj .legendární surrealistickou cestu. Avšak především mne zajímalo místo, které okouzlilo mistra Dalího svojí fantaskností, zvláštním světlem, rozeklanými skalisky a roztodivnými  skalními útvary a promítá se v jeho umělecké tvorbě. Tímto místem je Cap de Creus, jinak nejvýchodnější místo Iberského poloostrova a jak sám Mistr prohlásil : „zde vládne Duch svatý“.

Na Cap de Creus se dostanete úzkou silničkou z Cadaques, která vede nádhernou měsíční skalnatou krajinou s mnoha úžasnými výhledy na Středozemná moře. V okolí Cap de Creus je několik ukrytých malých zátok, kde je nádherné koupání, které je tak intimní, že plavečky nejsou vůbec potřeba. Na vrcholu Cap de Creus je restaurace, malý parking a infocentrum. Ovšem nejkrásnější jsou okolní turistické stezky po okrajích útesů, skalnatých výčnělcích, kdy kažkou chvíli hrozí, že vás poryv větru srazí do mořských vln. S dalekohledem jsme měli o zážitek navíc .Po několika hodinách procházek jsme se vykoupali v jedné ze zátok v průzračné vodě s viditelností mnoha metrů až na dno plné korýšů, ryb atp.

Zažít západ slunce nad Cap de Creus je něco nádherného a také se sem sjíždí převážně mladí cestovatelé užít si tu krásu a genius loci.

petr karlicek

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *