• Menu
  • Menu

Dominikánská republika 8 – Nejkrásnější pláže Dominikány

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Severní a Střední Amerika » Dominikánská republika » Dominikánská republika 8 – Nejkrásnější pláže Dominikány

 Playa Grande, Sossua

Budíček opět v 7:00, rychle balíme, opouštíme úbytko a vracíme se na benzinku, co je na hlavní křižovatce v Rio San Juan. Po chviličce staví guagua a za 50RD/os nás bere na Playa Grande. Je to cca 15km od Rio San Juan a podle naší bible z edice Lonely Planet to je jedna z nejhezčích páží v Dominikáně. Cestou lehce sprchne, ale když přicházíme na pláž, tak už se snaží klubat sluníčko. Od ucha k uchu se na nás smějí místní stánkaři, kteří pomalu otvírají. Dem kousek dál po pláži, pač nechceme být hned na začátku, kde předpokládáme největší frmol. Nakonec nacházíme hezký místečko ve stínu se stromem na který se dají pověsit věci a tím uchránit od všudypřítomného písku. Pláž je sice super, ale máme fakt pešek na počasí, je zamračeno. Sluníčko sice občas zabojuje, ale kol 10 to vzdává a začíná pršet. Naštěstí jen lehce, ale takhle sme si válečku na pláži fakt nepředstavovali. Zkusíme popojet za lepším počasím,  balíme a vracíme se k hlavní silnici. Cestou začíná strašný slejvák, fofrem dobíháme pod nejbližší velký strom, kde se snažíme předstírat, že na nás prší míň. Mokrý jak myši, ale aspoň není zima  Každopádně po dešti, při čekání na guagua docela rychle schneme. Cca za 15 min jede nějaká prázdnější, co je nás ochotná někam narvat, bere nás zpátky do Rio San Juan, kde si nás okamžitě přebírá další guagua, co jede na Puerto Plata.

Playa Sossúa

Řidič se nás ptá kam jedeme a já odpovídám, že “nevíme“, všichni na nás koukaj dost překvapeně, hned vysvětluju, že “nevíme“, protože hledáme nějakou hezkou, klidnou pláž, kde je sluníčko a je po cestě na Puerto Plata. Prej to je jasná volba – Sossúa!!! Tak spokojeně sedáme. Bohužel naše spokojenost brzy končí, když nám řidič říká, že musíme zaplatit i za batohy, které jsou na zadních sedadlech. Za batohy sme do teď nikdy neplatily!!! Tak to odmítáme a chcem vystupovat nebo znát cenu. Na obojí se cuká, ale nakonec říká 600RD za všechny i s batohama. A my na to kýváme. Asi nás stejně natáhl, ale vzhledem k naším časovým možnostem a k faktu, že každou mohl stáhnout tak max.o dolar, tak nás to žere spíš z principu. Taky to berem, že slovo dodržel a našel nám hezkou pláž.

Playa Sossua

Protože my se chystaly vystupovat v Sossue a řidič říká, že ještě ne, že za městem je další, mnohem lepší, klidnější pláž. Ovšem když scházíme schůdky a začínáme potkávat kotel restaurací a obchodů, přemýšlíme, jak by tady tak mohla vypadat ta “neklidná“ pláž?? Ťapem až skoro na konec pláž, kde kupodivu nacházíme super místo i se stínem, které se nám stává útočištěm na následujících několik hodin. Sluníčko pere, voda je krásná a naše prázdná bříška nakonec oceňují i přítomnost mnoha různých restaurací.  Do stínu pod strom nám přesouvají plastový stolek se židlema a dostáváme čerstvou rybku, hranolky a salát pak už se jen spokojeně převalujeme na pláži. Když čas dostatečně pokročil a my se chca nechca zvedáme a přesouváme na hlavní, čeká nás nejtěžší úkol dne, chytit guagua, která by nás hodila do Puerto Plata.

Puerto Plata

Puerto Plata

Jezdí jich spousty, čekáme, máváme, ale všechny plný! Nakonec nám asi za 20 min staví jedna volná, ale zase až moc nová a luxusní, dokonce je klimatizovaná. Po předchozí zkušenosti se radši rovnou ptáme na cenu, ale típek říká jen “ať dáme kolik chceme“, že jezdí pro nějakej resort a zrovna se vrací do Puerto Plata. Ve městě nám ukazuje i jeden hotel, hned u pláže, ale přijde nám drahej, tak nás nechává v centru, kde toho je prej spousta. Taky nám říká, kde je dobrej, levnej supermarket Sirena (= síť místních levných supermarketů, kde nakupují všichni) . Nestihnem ani hodit batohy na záda a vymyslet, kterým směrem se začneme ubírat a už se nás ujímá další típek,  prej turistický průvodce a mávne na nás nějakou kartičkou. Říkáme, že hledáme nějaký levný úbytko… a už nás vede uličkama k hotelu…..(Kelvin)…………..

Puerto Plata

Hotel Kelvin

Ten se nám líbí- pokoje sou moc hezký, je tu super společenská místnost, všechno čistý a jako bonus ňuchňavá, drátěná kočička pro mě a wifi pro Sábu. Vlastníkem je prej nějakej francouz. Bojíme se ceny, ale říkají si 1200 RD za všechny (tzn.cca 10USD/osoba). Berem. Poděkujem típkovi a dáme mu nějaký malý dížko. Ten nám na oplátku nezapomene připomenout, že je průvodce a že kdyby sme něco potřebovaly, ať dáme vědět a opět profesionálně mávne kartičkou. Teprve ted si všímám, že je to klientská karta místního supermarketu (Sireny)…….. hahaha jooo licence- na ty hraje jenom Evropa a místní to evidentně moc dobře vědí 

Hotel je pro nás sice oázou klidu, ale jen dáváme sprchu, já cigárko a dem se juknout do města. Jednoznačně nejhezčí je tady tzv. Centrální park nebo také Plaza Independencia. Nachází se tu místní katedrála, radnice, stavba kterou bych označila za pavilon a nějaký sochy (myslim, že jakýkoliv průvodce nebo leták vám o všech jmenovaných zajímavostech podá spoustu podrobností). Já si bohatě stačím s nádherným světlem, které nám poskytuje zapadající slunce a místní atmosférou. Už skoro za tmy  docházíme k moři, kde chvilku pozorujeme místní rybáře a pak se vydáváme ulovit něco k večeři=shoppovat do našeho oblíbeného supermarketu Sirena. Na víc bohužel není čas. Za tmy se vracíme do hotýlku, nacpáváme si bříška a mažem do hajan.

Puerto Plata

Každopádně, kdo by měl víc času, zrovna Puerto Plata mi přišlo fakt fajn! Máte to kousek jak k moři (na jedný straně) tak do hor (na straně druhý). Já na ty městský sightseeingy moc nejsem, ale pokud byste se chtěli zdržet, tak za návštěvu určitě stojí i kopec za městem, kde je socha Ježíše. Dá se tam vyjet lanovkou a za hezkýho počasí odtud musí být super výhled! Nesmím opomenout ani palírnu místního populárního rumu Brugal a někde se tu nachází i pevnost. V dojezdový vzdálenosti 30min-1hod tu je spousta pláží i jiných zajímavostí jako např. vodopády Damajague, které jsou také naším následujícím cílem.

cestopis následující

cestopis předcházející

Ifca

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *