• Menu
  • Menu

Červená Řečice

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Vysočina » Červená Řečice

Nedaleko vodního díla Trnávka leží na Řečickém potoce malé město Červená Řečice.  Město se nachází v malebném prostředí Českomoravské vrchoviny asi 10 km severozápadně od Pelhřimova. Vzniklo snad už ve 12. století, první  písemná zmínka je pak z roku 1279. V té době byla Červená Řečice centrem rozsáhlého panství patřící pražským biskupům, později arcibiskupům. Název obce je poprvé doložen v roce 1558, dříve název Řečice (1279-1290), ve 14. století Biskupská Řečice.

Červená Řečice

Kostel sv. Máři Magdaleny

V malebném městečku se nachází raně gotický, původně opevněný děkanský kostel sv. Máři Magdaleny z konce 13. století, opravený po požáru r. 1669 a a přestavěný barokně v letech 1732-34. Jednolodní stavba s pětiboce uzavřeným presbyářem doplněným o sakristii a s hranolovou věží zakončena cibulovitou bání před západ. průčelím.

kostel sv. Máří Magdalény Červená Řečice

Před kostelem je socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1722.

Zámek a kostel Božího těla

Náměstí dominuje  další kostel, hřbitovní pozdně gotický kostelík Božího Těla a původně arcibiskupský hrad přestavěný v 16. století na renesanční zámek. Na náměstí je socha P. Marie Immaculaty z r. 1712. Poblíž kostela je pěkný objekt děkanství, původně renesanční, upravený barokně v 18. století, s tvarovaným štítem.

zámek Červená Řečice

Nádrž Trnávka

Přehradní nádrž Trnávka na říčce Trnavě se nachází východně od města. Oblíbená rekreační oblast s možnosti koupání, rybaření je vyhledávaným prázdninovým centrem uprostřed přírody.

za mostem u koupaliště Trnávka
Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *