• Menu
  • Menu

Velké Dářko – „moře“ Vysočiny

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Vysočina » Velké Dářko – “moře” Vysočiny

Velké Dářko

Rybník Velké Dářko je označován jako největší rybník na Vysočině. Velké Dářko je zakomponováno do nádherné okolní přírody rozsáhlých lesů. Jsou zde proto velké možnosti rekreačního vyžití. Lesy jsou vhodné pro turistiku, rekreační běh, v mnoha částech je možné jízda na horském kole. Okolní výlety po Vysočině za poznáním přírodních krás i kulturních  památek nabízí jako výchozí bod právě Velké Dářko.

Přírodní rezervace

Pro návštěvníky je třeba upozornit, že se nacházejí v přírodní rezervaci a je nutné se podle toho náležitě chovat. Velké Dářko se nachází  v části Českomoravské Vysočiny – Žďárské vrchy. Rybník, který byl založen v 15. století,  má plochu 2km2 (206 ha). Jeho první využití bylo shromažďování vody na pohon hamrů, později se začal využívat pro chov ryb. V současné době je rybník v majetlu Dr. Kinského a v chovu ryb se pokračuje. Obrovská plochy rybníka není hluboká, největší hloubka zde je 4m, průměrná hloubka je kolem 1,5m. Nadmořská výška rybníka je 615m, často zde fouká. Z rybníka odtéká řeka Sázava.

 

Sport a rybolov na Velkém Dářku

Rybník  využívají rekreanti k vyjížďkám na lodích,windsurfingu,ke koupání. Konají se zde největší závody dračích lodí na Vysočině. Oblast se nachází 10 km od Žďáru nad Sázavou.  Nás rybník oslovil nejenom krásnou polohou  ale svými písčitými plážemi a možností poklidného trávení času na malých odlehlých plážičkách.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *