• Menu
  • Menu

Chata Libušín

Skvělá zpráva je, že slavnostní znovuotevření chaty Libušín, se uskutečnilo 30. 7. 2020 

Slavnostní znovu otevření Libušína se uskutečnilo 30. 7. 2020 

Když krásu zničí požár

Den 3.3.2014 se do historie Pusteven a Jurkovičových staveb zapíše černým a smutným písmem. Požár, který v noci zachvátil tuto unikátní stavbu, napáchal nevratné a nevyčíslitelné škody .

Libušín – Jurkovičova chata na Pustevnách

Již roku 1899 byly zpřístupněny dvě útulny Maměnka a Libušín. Dílo tzv. lidové secese od slovenského architekta Dušana Jurkoviče patří k jeho nejzdařilejším a nejcennějším stavbám.

secesní jídelna – chata Libušín

Na Interiéru Libušína se podílel Mikoláš Aleš, český malíř. Použil  motivy pověstí valašských a slovenských. Portrétry jsou  pak od ak. mal. Karla Štaplera.Jméno Libušín dostala jídelna k poctě české kněžny Libuše.

Jídelna, se svou typicky valašskou a českou  kuchyní, byla oblíbeným turistickým zastavením pro  návštěvníky Beskyd, Pusteven a okolí. Jídelna, mimo nádhernou  výzdobu, se mohla pochlubit nádhernými secesními lustry, hodinami a skleníkem.  Těžké dřevěné stoly zdobily vyřezávané židle.

Libušín - Jurkovičovi stavby Pustevny (17)

Od roku 1995 byl Libušín, společně se stavbou Maměnka, vyhlášen Národní kulturní památkou.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *