• Menu
  • Menu

Colours of Ostrava – 2019

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Moravskoslezský kraj » Colours of Ostrava – 2019

Industriální ostrov se svébytným životem

Zajímavou akcí, na kterou sem do Ostravy putují spousty zájemců, je dozajista Colours of Ostrava. Colours of Ostrava je multižánrový mezinárodní hudební festival každoročně pořádaný od roku 2002 v Ostravě. Od roku 2012 se koná v úchvatném prostředí Dolních Vítkovic – bývalém areálu hutí, dolů a železáren. Zatím poslední, 17. ročník, nabídl přes 450 programových bodů na 21 otevřených i krytých scénách – koncerty, diskuse, divadla, filmy, workshopy i výtvarné aktivity. Připravte se na čtyři nabité dny, rozmanitý program a nespočet strhujících zážitků. Užijte si to na maximum, ale taky na sebe dávejte pozor. 

Program  Colours of Ostrava 2019: zde 

Coloursof Ostrava – od 17.7.- 20.7.2019

Colours of Ostrava 2016
Colours of Ostrava 2016
Colours of Ostrava 2016
Colours of Ostrava 2016

Ostrava je městem krátkodobých návštěv, avšak žít zde… To je jiná kapitola. Narozené děti se stále více setkávají s astmatem, alergiemi, dýchacími potížemi…… Ostrava je známá svým vysokým znečištěním, těžbou i vysokým podílem romské komunity. Nachází se na severovýchodě České republiky blízko polských hranic. Třetí největší město země hostí mnoho univerzit a průmyslových firem. Stejně jako mnoho jiných měst byla založena na soutoku. Zajímavostí je, že v katastrálním území Ostravy se stékají rovnou čtyři řeky. Lučina, Odra, Opava a Ostravice.

Charakter sídla je naprosto jedinečný. Díky rozlehlým vytěženým plochám uvnitř města vznikla malá městečka vzájemně propojená dálnicemi a tvořící tak jeden celek. Zajímavý je podzimní aspekt, kdy na výsypkách žloutnou břízy a topoly. Jedete z jedné části města do druhé a při tom projíždíte zlatým lesem. Až neskutečné…

industriál je v Ostravě opravdu všude
industriál je v Ostravě opravdu všude

Ovšem pověst o značně znečištěném ovzduší je pravdivá. Vysoká koncentrace těžkého průmyslu dlouhodobě škodlivě působila na ovzduší. Rekultivace oblasti pokračuje intenzivně rok co rok. Tak i životní standard obyvatel se zvyšuje. Výsypky se pomalu začínají zelenat a měnit na městské parky. Problémem však jej jejich stálé sesedání, kterému se musí zabraňovat všemožnými technickými postupy. Celá Ostrava se jakoby propadá do černého pekla pod sebou. V noci zde zahlédnete vyšlehávat plameny z vysokých komínů. Chtěla jsem poprvé volat hasiče, ale ostatní mě upozornili, že se jedná o zcela normální pravidelný jev, kdy ještě v komíně dohořívají zplodiny. Druhý večer jsem již tuto podívanou pozorovala s úžasem a zdráhavostí. Jakoby jsem se ocitla uprostřed ďáblem řízeného stroje, který pohlcuje smrtelníky. Děsivě krásné.

detail jedné z továren

Město má i spoustu architektonických památek, avšak mne zaujaly staré opuštěné industriální oblasti pomalu zarůstající vegetací. Chátrající obrovské kolosy dolů, které si podmaňuje příroda. Fotografové do těchto oblastí míří s jasným cílem, zachytit co nejatraktivnější detail zrezivělých konstrukcí.

Důl Michal

Atrakcí Ostravska je Důl Michal. Nefunkční černouhelný důl se rozkládá v Michálkovicích. V současnosti se zde nachází průmyslové muzeum a samotná stavba je národní kulturní památkou.  Monumentalita dolu, velikost kovových součástí i mechanická stránka jdou velmi působivé. Problém může nastat s otevírací dobou, která je mírně nepravidelná. Avšak uvnitř tohoto kolosu již nemyslíte na nic jiného než na tělo přístroje nad vámi. Důl ukončil těžbu roku 1994. Od této doby zde muzeum působí. Přibližuje turistům denní život horníků i hornickou historii. Je pravda, že památka nestojí v samém srdci Ostravy, ale dozajista ji navštivte. Stejně tak i mnoho nově zřízených parků na výsypkách, které mají co nabídnout. Ostrava se pomalu stává z černého města městem zelenějším. S dětmi nezapomeňte navštívit zdejší Zoo. Velké rozlehlé plochy s exotickými zvířaty v pavilonech i volně v ohradách patří mezi nejzajímavější realizace v tomto odvětví. Ostravská Zoo vaše potomky dozajista nadchne přinejmenším jako vás samotné.

Katka

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *