• Menu
  • Menu

Výlet na Ukrajinu 3 – Chateau Grand Bari

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Ukrajina » Výlet na Ukrajinu 3 – Chateau Grand Bari

Chateau Grand Bari a Morské oko

Ještě jeden pohled na jezero a Domašu a vyrážíme směr Zemplínská Šírava. Do navigace ale ještě dáváme místo zvané Chateau Grand Bari. Jsme v kraji vína, v kraji Tokaje.

Trochu bloudíme a tak naše krátká zastávka je v podniku s příznačným názvem Tokaj. Hned na úvod máme novou informaci s překvapením, že nám známý Tokaj  spolu náleží Maďarům a Slovákům současně. Liší se jen procentuální poměr, kdy na Slovensku se rozprostírá menší oblast pro výrobu tohoto unikátního vína.

Grand Bari

Projíždíme mezi vinicemi, v polích pak zahlédneme bělostnou budovu s opravdu nevšední architekturou, která nás ohromí. Ocitáme se někde v jižní Evropě, možná i v některé z arabských zemí. Naše zvědavost je obrovská a tak vstupujeme obrovskými dveřmi s velkým monogramem GB do jiného světa.

Chateau Grand Bari

Ujímá se nás sympatická Klaudia, sametovým hlasem nás seznamuje  s historií vinařství v této oblasti, s projektem a výrobou Chateau GRAND BARI, což  je nová značka vína, reprezentující dynamické vinařství v Tokajské oblasti. Součástí vize je i pěstování a výroba nezaměnitelného vinařství, které je v rámci Slovenska unikátem.

Nádherné prostory restaurace a obrovské terasy s výhledem na region Tokaje a vrch Šiator na maďarské straně, pokračujeme do sklepení, i do části, kde se nachází hotel. V restauraci pak ochutnáme některé z opravdu lahodných a zajímavých vín.

Chateau Grand Bari

Hotel s restaurací jsou otevřeny pouhé 3 měsíce, návštěvníci sem teprve hledají cestu a když vstoupí, stačí aspoň sklenka dobrého vína na úžasné terase. Pokud krásu spojí i s ochutnávkou nějakého dobrého jídla, tak jako jsme to udělaly my,  budou jejich zážitky ještě znásobeny.

Mnoho z jídel je uvařeno z domácích produktů, některé jsou vyrobeny přímo na farmách, které náleží k vinařství.

My jsme ochutnaly:  luxusní silný domáci kohúti vývar domáce rezance, sezónna zelenina a mäso a závitky z hroznových listov plnené údenou mangalicou
plnené údeným mäsom z mangalice a ryžou, čerstvé paradajkové pyré, kyslá smotana, domáci chlieb, mňam!

Chateau Grand Bari

Ochutnaly jsme také některé z lahodných vín /bohužel jsme nemohly více :-(/.  VULKANO 2016, víno s chráněnou značkou původu, jakostní značkové víno s jakostním označením pozdní sběr, bílé, suché. Jedná se o víno vysazené na sopečné skále,  jako druhé jsme ochutnaly víno TUF 2017– víno s chráněnou značkou původu, jakostní značkové víno, bílé, polosuché.

Chateau Grand Bari

Architektura vinařství s prvky italského stylu. Je to pocta italským vinařům, kteří v minulosti do malebné obce Velká Bara přinesli umění vinohradnictví. Samotná stavba je zapuštěna do terasovitého terénu a obklopuje ji mohutný svah. Apartmánové ubytování nabízí nádherné výhledy na vinice a sluncem zalitý region Tokaje. V podzemí vinařství jsou schovány stovky metrů tradičních tufových sklepů, které budou zpřístupníme všem návštěvníkům.

Chateau Grand Bari

Kromě výrobních prostor či degustačních místností v budově vinařství nachází i tokajská expozice. Hlavním lákadlem je originální vinařský lis z roku 1873 – díky precizní práci restaurátorů budete mít možnost vidět skutečný unikát.Součástí komplexu je také rozhledna se zvonicí, jejíž součástí je krásný, na míru odlévaný 70. kg zvon. která symbolizuje jako ústřední motiv s dubovou bránou a kováním je to brána která chrání kulturní dědictví Tokaje která symbolizuje přechod do tajemného světa Tokajského podzemí naplněného soudku tokajských výběrů.

Chateau Grand Bari

Místo, kde budova stojí, je nádherným místem. Jižní svah zalitý sluncem s překrásným výhledem do údolí a vrch Šiator stojící na druhém konci údolí. Dalším je morfologie terénu s krásně řazenými terasami po vrstevnici, které v půloblouku objímají svah. Tento court de honneur s fontánou vítá návštěvníka jako oáza se zřídlem vody a vína. Říká: „Vítej a vejdi! Zde se na chvíli zastaví čas a pominou starosti světa. Nyní si chráněn oázou klidu … „. Po vstupu do budovy se návštěvník ocitne v hale s galerií prosvětlenou velkým střešním oknem. Tento výrazný prvek osvětluje vstup do sklepa, umístěný přímo naproti vstupu do budovy.

Chateau Grand Bari

Z haly je možný bezprostřední výhled do výrobní části vinařství s nerezovými tanky a o patro níže do místnosti s barikovými   sudy.

Chateau Grand Bari

Po stranách galerie jsou umístěny degustační místnosti, které také nabízejí pohledy do zázemí vinařství i do galerie se vstupem do sklepa. V galerii jsou umístěny schody. Nimi sejdeme o patro níže a přes tradiční tufových portál vstupujeme do podzemní sklepa. Na závěr může návštěvník přejít z haly do prodejny vín a následně vnějším vstupem vyjít na terasu s výhledem na údolí, vychutnávat si klid, přírodu, šum větru …

Chateau Grand Bari

Na podzim být svědkem ranních mlh přímo ve vinicích, které dávají tokajskému vínu jedinečnost v podobě cibéb. Zažít a pocítit tokaj na vlastní kůži a samozřejmě chuťových kanálcích. Vinařství zpracovává hrozny výhradně z vlastní produkce, z 60 ha vinic.  Vinařství spojuje historické tradice výroby vína spojené s nejmodernějšími technologiemi a poznatky při výrobě klasických tokajských vín.

Adresa: Chateau GRAND BARI , Veľká Bara 140, 076 32 Bara

Tokaj

Milovníky vína překvapí, že tokajská vína mohou být jen těžké a  sladká.. V síti vinoték a restaurací, kde se jejich vína prodávají, si už fajnšmekři všimli, že jejich produkce je zcela jiná, než  byli z Tokaje zvyklí a oceňují suché, lehké, svěží a minerální vína..

Tokaj. Je malá, ale je jednou z pěti oblastí na světě, kde se daří vypěstovat vinnou révu, na výrobu přírodně sladkých vín. Po dobití Panonie révu (furmint) ze sebou přinesli Římané. Na základě archivních dokumentů se dozvídáme, že zanedlouho začali víno vyhledávat královské dvory a knížectví pro výjimečnou chuť a jiné přednosti. Postupem času se pití Tokaje stalo ve vyšších kruzích věcí prestiže. Tento výjimečný nápoj užívali lidé na pozvednutí ducha, ale i na upevňování zdraví. Má pověst jako výborné afrodiziakum, příznivě působí na plodnost, zvyšuje sexuální vitalitu a potenci. Je laskavé a plodí lásku. Je vznešené a tajemné …. Na zdraví!

Chateau Grand Bari

Vinařská oblast Tokaj na Slovensku je nyní pevně stanovena v rozloze 907 ha v katastrálních územích obcí Bara, Čerhov, Černochov , Malá Trňa, Slovenské Nové Měesto, Velká Trňa a Viničky.

Loučíme  se s krásným místem a na doporučení, přejíždíme do nedaleko vzdáleného Maďarska , podívat se na Morské oko.

Morské Oko – Megyeri-hegy

Lom se nachází v přírodní rezervaci Megyeri-hegyi Tengerszem. Najdete ji na pravém břehu řeky, na kopci nad vinohrady. Centrem rezervace je lom, ve kterém se v minulosti těžil ryolit, známý také jako mlýnský kámen. Po skončení těžby lom vyplnila dešťová voda. Lom vypadá jako přírodní kaňon či jezero. Místo patří k jedněm z nejkrásnějších míst v Zemplínských vrších.  Z centra obce Sárospatak je to přibližně 5-kilometrová, nenáročná „túra“.

Megyeri-hegy

Páni už je zase večer, tak teď už opravdu směr Zemplínská Šírava, kam dnes musíme dorazit.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *