• Menu
  • Menu

Liptovská Mara

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Slovensko » Liptovská Mara

Pod Vysokými Tatrami v zimě

Ajka lehla s virózou. Dnes by mohlo být venku pěkně a tak vymýšlíme pro mě nějaký krátký výlet do okolí Liptovského Mikuláše. Liptovská Mara je vzdálená nějaké 3 km a tak je rozhodnuto. Centrum je jen pár minut od našeho ubytování a tak si ještě dáme oběd v doporučené restauraci Bonsai. Jídlo i obsluha moc fajn.

Liptovský Mikuláš – restaurace Bonsai

Ajka se vrací do postele a já vyrážím přes město a pak kolem Váhu až k části Liptovské Mary. Nikde ani živáčka, trochu strašidelné, ale světlo i okolní příroda jsou odměnou. Teď v zimě to vypadá, že je tahla zátoka ideální pro zimující ptáky a labutě. Nad barevným podkladem jezera se tyčí zasněžené vrcholy Vysokých tater.

Liptovská Mara

Ani se mi odtud nechce, ale děsivě se zatahující obloha urychlí můj návrat zpět.

Liptovská Mara

Liptovská Mara

Liptovská Mara je vodní dílo  o ploše 22 km2 u Liptovského Mikuláše na severu Slovenska, na řece Váh pod Tatrami. Název je odvozen od a přehrady obce, která stávala při západním břehu dnešní nádrže (též Svätá Mara, Svätá Marie). Patřila k nejstarším osadám Liptova, kontinuita jejího osídlení je doložena od 9. stol., byť první zmínka až 1358.

Liptovská Mara

Nejhodnotnější objekty ze zatopených obcí byly přeneseny do Liptovského skanzenu v Pribylině. Jsou to: gotickorenesanční zámek v Parížovcích, původně gotické kostely v Lipt. Mare a Lipt. Sielnici, srubové domy lidové architektury. Výjimkou je artikulární kostel v Paludzi, největší křížový dřevěný kostel v Evropě z let 1773-74, který byl přenesen na okraj sousední obce Lazisko.

Přehradní nádrž leží přesně mezi Liptovskou Teplou a Liptovským Mikulášem. Stavba byla zahájena roku 1965 a dokončena roku 1975; hlavním důvodem její výstavby byla ochrana měst v povodí Váhu před povodněmi a kromě toho se v hrázi i průtokem vody vyrábí elektřina pomocí 4 turbín s celkovým výkonem 198 MW. Hráz je vysoká 53 m s maximální hloubka nádrže je 45 m a je tvořená zeminou s hlinitým těsněním.

Liptovská Mara

Turistika a výlety v oblasti Liptova

Celá oblast Liptova a okolí Liptovské Mary nabízí rozmanité volnočasové aktivity.  V regionu Liptov se nachází cca 50 turistických stezek a značených tras v celkové délce 1185 km. Nacházejí se v Národním parku Vysoké Tatry (Liptovská část Západních Tater), Národním parku Nízké Tatry, Národním parku Velká Fatra a v Chočských vrších. Celková délka vyznačených stezek na Slovensku je více než 14 000 km.

Liptovský Mikuláš

Liptovský Mikuláš, dříve Liptovský Svätý Mikuláš (německy Liptau Sankt Nikolaus), je slovenské okresní město v okrese Liptovský Mikuláš v Žilinském kraji, v Liptovské kotlině pod Tatrami na řece Váh, 65 km východně od Žiliny.

Liptovský Mikuláš

 

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *