Lanovkou na Chopok
Přechod Tater jsme nezvládly kvůli nemoci, ale odpolední výlet z Liptovského Mikuláše na Chopok ( maďarsky Hopok), který je třetím nejvyšším vrcholem Nízkých Tater (2 023,6 m n. m-.), jsme stihly. Z Liptovského Mikuláše je to k lanovce nějakých 16 km. Chopok leží na území Národního parku Nízké Tatry. Počasí mrazivé a výhledy luxusní. Nahoru i dolů jsme vyjely lanovkou. Na turisticky velmi vyhledávaném vrcholu nás bylo jen pár jedinců a tak i když byla zavřená restaurace a venku byla zima jak v Rusku, dechberoucí výhledy nejen na tatranské velikány stály opravdu za to.
Chopok se nachází se v centrální části pohoří, v geomorfologickém podcelku Ďumbierské Tatry a její části Ďumbier. Vrch leží v hlavním hřebeni, na hranici Žilinského a Banskobystrického kraje, na rozhraní okresů Liptovský Mikuláš a Brezno. Zasahuje na katastrální území obcí Demänovská Dolina a Horní Lehota. Sousedními vrchy jsou na západě Dereše (2 004 m n. m.), na severu Koňský gruň (1 771 m n. m.), na východě Koňské (1 882 m n. m.) a Ďumbier (2 046 m n. m.) na jihu .
Za hojně navštěvovanou část Tater může jednoduchá dostupnost lanovkami, které ze severu (z Jasné) i jihu (ze Srdíčka) pohodlně vyvezou turisty na hřeben pod samotný vrchol. Vrch tak bývá častým východiskem túr na Ďumbier a k Chatě generála Milana Rastislava Štefánika, s pokračováním přes Besnou do sedla Čertovica. Mimo hlavní vrchol, pod kterým stojí Kamenná chata pod Chopkem, je západně od rotundy – vrcholové stanice druhý, nižší vrchol. V jeho blízkosti je instalována meteorologická stanice. Severovýchodně se nachází mohutný ledovcový kotel s Lukovým pleskem. Severní svahy odvodňují přítoky Demänovky, jižní svahy odvádějí vodu do říčky Bystrianka.
Svahy Chopku jsou vyhledávaným místem zimní i letní turistiky: středisko Jasná leží na severní Liptovské a středisko Kosodrevina na jižní Horehronské straně. V prosinci 2012 bylo obnoveno spojení obou regionů lanovkami. Kabinková lanovka na Chopok značky Funitel spojila střediska Jasná a Srdiečko na severní a jižní straně Chopku v Nízkých Tatrách.
Meteorologická stanice
V blízkosti stanice lanovky se nachází meteorologická stanice, jejíž měření začalo 1. prosince 1954. Podle měření je na vrcholu průměrná roční teplota -1,1°C, přičemž extrémní hodnoty dosahují -31,5°C (17. ledna 1963) pro minimum a 22°C (9. srpna 2013) pro maximum. Průměrný roční úhrn srážek dosahuje 1034 mm, přičemž denní maximum 70,8 mm spadlo 1. srpna 1986. Místo je známé prakticky neustálým větrem (Chopok patří mezi největrnější místa na Slovensku) zde jeho průměrná rychlost dosahuje 9,3 m/s, maximální náraz větru dosáhl 14. dubna 1988 rychlosti 51 m/s, což je v přepočtu 184 km/h.
Výhledy
Z vrcholu Chopku je velmi dobrý kruhový rozhled na mnohá pohoří středního a severního Slovenska. Skalnatá vrcholová část umožňuje výhled na nízkotatranské vrchy a jedinečný pohled je na Vysoké Tatry. Při vhodných podmínkách lze pozorovat i Chočské vrchy, Poľanu, Veporské a Stolické vrchy, nezřídka je pozorovatelná část Oravských Beskyd s Pilskem a Babou horou, Oravská Magura, Krivánská Fatra, Ptáčník, Sitno či Kékes v Maďarsku.[10]Poloha a dosažitelnost.
Největší lyžařské středisko na Slovensku Jasná, se v létě mění na destinaci pro rodinné výlety. Na Chopok 2024 m n. m. se dostanete moderními lanovkami. Je zde křižovatka pro příjemné hřebenové túry a letní procházky. V ceně zpáteční jízdenky se můžete převézt až 5 různými lanovkami na opačnou stranu kopce a zpátky.
Zdroj : https://sk.wikipedia.org/wiki/Chopok
08.30 – 17.00 denně každých 30 min.
Lanovka na Chopok: cena obousměrná cca 30 EUR
Délka lanovky činí 2130 na kterém překoná převýšení 655 metrů. Lanovka přepraví 2480 osob za hodinu. K dolní stanici Priehyba se dostanete buď lanovkou ze zahrádek, nebo z Biele Puti přes Jasnou.
PROVOZ LANOVEK PODLÉHÁ POVĚTRNOSTNÍM PODMÍNKÁM.
Přidat komentář