Do Starého Smokovce po žluté
Loučíme se s partou, která pokračuje dáel. My dnes sejdeme do Starého Smokovce. Odtud popojedeme do Štrbského plesa, kde máme zaparkované auto a pak přejedeme do Liptovského Mikuláše, kde máme zamluvené ubytování. Ajka má horečku a necítí se dobře, cesta úplně schůdná také není. Klouže to, ale námraza a sníh udělaly z okolí pohádkový les.
Dolů by ti mělo být asi 2 hodiny. Nám to trvá více jak 3 hodiny. Jdeme po žluté turistické značce. Nikde nikdo až v dolních partiích potkáváme turisty, kteří se sunou nahoru. Cinkají na zvonečky a ujišťují nás, že medvědi už jsou vyhnáni. Hm, vtipné!
Těšíme se na dobré jídlo do Koliby (stylová tradiční restaurace s nabídkou typických slovenských specialit, připravovaných i v otevřeném krbu). Je tu narváno, dáme si horký čaj a skvělé jídlo, pak rychle na vláček. Cesta ze Štrbského plesa není taky úplně sjízdná. Těšíme se do penzionu a do teplé postele.
Sliezsky dom /Slezský dům/
V malebné horské krajině, přímo pod Gerlachovským štítem u Velického lesa na břehu Velického plesa, stojí v n.m. 1670 m nejvýše položený hotel v Tatrách.
První kamenná chatka z roku 1871 stála na východním břehu Velického plesa. V březnu 1874 ji smetla sněhová lavina. Roku 1878 postavili na jihovýchod od plesa menší dřevěnou útulnu. Zůstala v provozu jako noclehárna pro nosiče a horské vůdce i po roce 1895, kdy slezská sekce Uherského karpatského spolku postavila na západním břehu plesa první Slezský dům, původně jako přízemní dřevěnou budovu.
Chatu opětovně rozšiřovali a modernizovali. Zvlášť získala velkou adaptací z let 1957-1960, ale již r. 1962 zcela vyhořela. Od roku. 1968 je na jejím místě moderní horský hotel stejného jména.
PŘÍSTUP: Starý Smokovec (žlutá, 1h50″/2h25″), středisko Hrebienok (červená, 1h15″/2h05″), Polianka (zelená, 1h40″/2h00″), Batizovské pleso (červená, 1h00″/1h00″), Chata u Popradského plesa (červená, 3h30″/3h30″), osada Štrbské Pleso (červená, 4h35″ „), jezero Štrbské pleso (červená, 4h35″/4h45″), železniční zastávka Popradské pleso (červená-modrá, 4h10″/4h20″), Vyšné Hágy (červená-žlutá, 3h00″/3h30″), (žlutá-modrá , 1h35″/2h00″), Bilíkova chata (červená, 1h15″/2h05″), Turistická ubytovna 1h15″/2h05″), Zbojnická chata přes sedlo Průlom a Polský hřeben (modrá, 3h45″/3h45″), Východní Vysoká přes Polský hřeben (zelená-žlutá, 2h45″/2h00″), Lysá Poľana (zelená-modrá „/6h45“).
Starý Smokovec
Obec Starý Smokovec patří k nejstarším tatranským osadám a je základnou pro turisty a výlety do tatranských velehor. Nyní je administrativním centrem Vysokých Tater a významným dopravním uzlem. Starým Smokovcem vede trať Tatranské elektrické železnice. Je zde také lanovka na Hrebienok. Z Hrebienku vedou turistické stezky: Naučná stezka historie Smokovcov, Křížová cesta na Pěknou vyhlídku i pěší trasa na Hrebienok. Ve Starém Smokovci myslí i na kulturu a je možné navštívit Muzeum tatranské kinematografie a fotografie, Tatranské dřevěné království, kde jsou sochy zvířat i pohádkových postaviček.
Starý Smokovec leží na úbočí Slavkovského štítu. Město známé díky Smokovské minerálce. V roce 1793 vyrostla nedaleko pramenů hájovna a myslivecká chata majitele okolních lesů Štefana Csákyho.
Letoviskem se obec stala již v roce 1797, o tento status se zasloužil nájemce Juraj Rainer, který do Starého Smokovce přilákal široké společenské vrstvy.
V roce 1904 zde byl postaveneépodle projektů budapešťského architekta Grandhotel.
V devadesátých letech 18. století byla postavena v blízkosti pramene hájovna a myslivecká chata. Veliký rozvoj nastal až v 19. století za Juraja Rainera, který osadu Starý Smokovec zpřístupnil všem majetkovým vrstvám. Mezi významné dominantní budovy v obci patří Grandhotel postavený v roce 1904, podle projektu budapešťského architekta.
Přidat komentář