• Menu
  • Menu

Chlumec nad Cidlinou

 

Chlumec nad Cidlinou – ples princezen a Loreta

Karlova Koruna
Karlova Koruna

V polovině května jsme se vydali do Chlumce nad Cidlinou na pravidelný Ples princezen, který se pořádá na místním zámku Karlova Koruna. Počasí sice nebylo ideální, ale nakonec jsme nezmokli a den si pořádně užili.

Zámek Karlova Koruna dal postavit jako své reprezentační sídlo v letech 1721-1723 hrabě František Ferdinand Kinský, což byl nejvyšší kancléř a lovčí Království českého. K zámku patří i rozlehlý zámecký park ve stylu anglické zahrady.

Děti si zde mohly mj. vyzkoušet střílení z kuše, namalovat si vlastní tričko nebo nechat si ozdobit vlasy. Pro dospěláky bylo připraveno mnoho stánků s masem, koláči, sýry nebo medovinou. Prostě každý si přišel na své. V rámci vstupného byla také prohlídka po samotném zámku, přičemž v každé místnosti se nacházela expozice ve stylu nějaké známé pohádky. Na nádvoří byla pro návštěvníky připravena vystoupení pěvecká i šermířská a většinu dětí nadchli i zdejší pávi.

muzeum Loreta
muzeum Loreta

Protože v Chlumci nad Cidlinou je kromě zámku také muzeum Loreta, neodolali jsme a navštívili ho. Již samotná budova městského muzea je kouzelná, protože muzeum je umístěno v bývalém klášteře z let 1717 – 1740, postaveném podle plánu Františka Maxmiliána Kaňky. Největší část expozice je věnována životu místních obyvatel v 19. století. V otevřených ambitech je umístěna sbírka zemědělských strojů a nářadí z 19. a první poloviny 20. století. V zasklených ambitech je pak sbírka předmětů z nejstarších dějin Chlumce (pravěké zbraně, keramika) a také předmětů, které připomínají místní ostrostřelce. Prohlídka pokračuje v prvním patře – zde je např. místnost upravená jako selská jizba nebo škola. My jsme navíc měli štěstí na úžasného pana průvodce, jehož výklad nás prostě dostal.

Simona

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *