• Menu
  • Menu

Cueva del Viento

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Španělsko » Cueva del Viento

O existenci jeskyně Cueva del Viento jsme se dozvěděli vlastně úplnou náhodou. „Na severu ostrova je nad městem Icod de los Vinos úžasná jeskyně, tu rozhodně musíte vidět,“ odpověděl nám jeden turista na otázku: „Co nesmíme minout během návštěvy Tenerife?“ A tak bylo rozhodnuto. Dnes musíme stopovat na sever ostrova a podívat se do zdejší lávové jeskyně.

Cueva del Viento je 4. největší lávová jeskyně na světě a největší lávová jeskyně na území Evropské unie. Největší tři lávové jeskyně se vyskytují na Havaji a v Japonsku. Místní 17-18 kilometrů dlouhý podzemní labyrint vznikl již před 27 000 lety během první fáze erupce sopky Pico Viejo, kdy se bazaltová láva rozlila po zdejších stráních. Láva stékající po úbočí Pico del Teide a Pico Viejo vytvořila 3 samostatná výšková patra, což představuje na tomto místě unikát, který není k nalezení nikde jinde na světě.

Cueva del Viento
Cueva del Viento

Labyrint, jehož mnoho míst ještě nebylo pořádně prozkoumáno, tvoří terasy, propasti, lávové stalaktity, kaskády a lávová jezera. Místní geomorfologie je opravdu unikátní, ale nejen ta poukazuje na výjimečnost zdejšího místa. V jeskynním systému se našly i fosílie obrovských krys a ještěrek. Ttaké fauna a flora poukazuje na výjimečnost tohoto místa. Tvoří ji 190 druhů, z nichž je celých 48 druhů unikátní tím, že žije výhradně pod zemí. Nechybí ani druhy nově objevené a popsané, mezi které například patří Loboptera subterránea, Wolltinerfia martini nebo Wolltinerfia tenerifae.

Výjimečnost této jeskyně můžete posoudit sami během dvouhodinové komentované prohlídky. Provádí se každý den od úterý do soboty v anglickém, německém, španělském a francouzském jazyce. Vzhledem k unikátnosti celého komplexu jsou prohlídky omezeny počtem osob a četnosti. Denně se tak do jeskyně dostane maximálně 60 lidí, kteří jsou rozděleni do 4 prohlídek.

Zdejší návštěvnické centrum je otevřeno od 9:00 do 16:00. Na komentované prohlídky, které začínají vždy v 10:00, 11:00, 13:00 a 14:00 hodin, je nutné se předem objednat buď na telefonním čísle 922 815339, nebo e-mailem [email protected]. O návštěvu v jeskyni je poměrně velký zájem, proto je dobré zařídit rezervaci co nejdříve.

Cueva del Viento
Cueva del Viento

My jsme o rezervaci nic nevěděli. Dostopovali jsme tedy k návštěvnickému centru, kde nám sdělili, že jsou ten den všechny prohlídky v anglickém jazyce plné. „Volno máme až zítra odpoledne nebo dnes za půl hodiny, ale to je prohlídka ve francouzštině,“ odpověděl nám jeden z místních pracovníků. Podívali jsme se na sebe. Bylo nám jasné, že do zítra čekat nebudeme a ani nechceme, ale francouzsky jsme neuměli. I tak jsme nakonec vyndali z peněženky 32 eur (platby pouze hotově; vstupné pro dospělé 16 eur na osobu, děti od 5-14 let za 5 eur) a čekali na prohlídku. Úvod jsme nakonec absolvovali v angličtině, ale i tak byly zbylé 2 hodiny francouzského jazyka spíše únavným peklem. Snad kdybychom počkali na anglickou verzi, vstup by byl o polovinu levnější a prohlídková trasa delší než 100 metrů, snad pak bychom byli s návštěvou spokojeni.

Prohlídku doporučuji všem, kteří mají rádi geologii, chtějí pochopit vznik lávových jeskyní a nikdy nebyli v žádné jiné lávové jeskyni anebo Moravském krasu.

Adresa: Calle Los piquetes, 51; 38430 Icod de los Vinos, Tenerife

Klára Skuhravá
Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *