• Menu
  • Menu

Hrad Pirkštejn

Hrad Pirkštejn – sídlo pánů z Lip

Sídlo, zejména Hynka Ptáčka z Pirkštejna (144. nejvyššího hofmistra a  mincmistra království českého). Hrad byl postaven počátkem 14 století po vyhoření hořejšího hradu, který se nacházel na místě nynějšího zámku. V polovině 18. století byl hrad Pernštejn po výstavbě hořejšího zámku upraven knížaty Kinskými tehdejšími držiteli Rataj pro farní úřad.

Hradní hláska je původní, uvnitř je bývalá hladomorna. Nástavbou byla přeměnena na zvonici. Zvony jsou z počátku 16. století. Původní vstup je viditelný z hradeb. Nádvoří. Nynější vstup byl upraven v přeměně na zvonici. Hrad stojí na strmé skále , má dvě poloviny

Nad sebou, z nich vychází chodba ve skále, dále dolů k potoku. Před hradební branou je viditelný hradní příkop, kde býval padací most. V sousedství jsou zbytky městských hradeb se vstupní branou. Na hrad Pirkštejn dojížděl český král Jiří z Poděbrad.

hrad Pirkštejn
hrad Pirkštejn

 

Rataje se nazývaly do roku 1900 Rataje Hrazené. Hradby obklopovaly celé tehdejší městečko a oba hrady Hořejší hrad ratajský stával na místě nynějšího zámku. Tam stávala do roku 1890 brána, tak zvaná hořejší a za ní most přes hluboký hradební příkop . Zde opodál této dolejší brány, která byla původně dlouhá – stojí dosud hrad PIRKŠTEJN, založený pány z Lipé, ve 14. století. Nyní je v něm farní úřad se zvonicí. Na bráně je městský znak.

Hrad je v majetku církve a je (až na výjimky) veřejnosti nepřístupný.  Každoročně by  se zde měly konat  Slavnosti Pirkštejsnké růže. Oslavy jsou pořádány na počest Hynka Ptáčka z Pirkštejna, který se na hradě narodil, zemřel zde a je hradě i pochován.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *