• Menu
  • Menu

Domoušice – kostel sv. Martina

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Ústecký kraj » Domoušice – kostel sv. Martina

Domoušice /německy Domauschitz/

Velká chmelařská obec na návrší nad potokem Husinou asi 15 km jz. od Loun, poprvé uváděna v roce 1325. Původní název byl Tomášice, podle zakladatelů Tomašiců, potomků podkomořího Tomáše. Její majitelé se často střídali až v roce 1627 získala Domoušice svatovítská kapitula v Praze .

Domoušice – kostel sv. Martina

Kostel sv. Martina s kaplí Božího hrobu

Kostel leží na nejvyšším bodě obce uprostřed hřbitova. Původně středověký kostel  ze 14. století zcela přebudovaný pozdně barokně v r. 1754. Jednolodní stavba má odsazený, polokruhově zakončený presbyář, sklenutý valenou klenbou a tvarovaný štít nad vstupním průčelím. Do hřbitovní zdi vedle vstupní brány je vestavěná hranolová zvonice z r. 1671. Při zdi stojí ještě dvě výklenkové kaple ze 2. poloviny 18. Století.

Domoušice – kostel sv. Martina

Hraniční kříž

Mezi vesnicí  a Filipovem  stojí hraniční kříž „Věnováno jest předkům našim“.Kříž z rok 1785, znovu pak obnoven v roce 2019 restaurátorem Františkem C.

Na katastru Domoušic se nalézá důležitá pozoruhodnost: „kounovské kamenné řady“. Leží takřka přesně na rozhraní okresů Louny a Rakovník, na náhorní plošině Rovina (526 metrů).

Kounovské kamenné řady

 

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *