• Menu
  • Menu

Pravda – zřícenina hradu

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Ústecký kraj » Pravda – zřícenina hradu

Zámek  pustý, jen slove Pravda

Zítra je Velký pátek (lat. dies passionis Domini),  pátek před Velikonocemi, součást Svatého týdne a velikonočního tridua, a tak by ten dnešní den v nedobrovolném nouzovém stavu kvůli Covidu 19 mohl být příjemným zpestřením. Překrásné jarní počasí, jindy ta nejlepší doba na výlety. Parkujeme u brány do lesa. K hradu je to po žluté turistické značce asi 1 kilometr. Cesta vede do kopce vede příjemným lesem. Voní to tu, stromy i rostliny jsou v rozpuku. Za celou dobu jsme potkaly asi 6 lidí, všichni jsme měli při potkávání roušky.

cesta na hrad Pravda

Hrad Pravda stojí na západním výběžku vysoké opukové ostrožny nad obcí Pnětluky (484m). Sama poloha hradu zajišťovala dostatečné možnosti případné ochrany. Vlastní opevnění hradu tvoří na přístupné východní straně dvojice valů, doplněná ve skále vyhloubeným příkopem.

Zřícenina hradu Pravda

První val byl posílen dělovými postaveními lunicového tvaru na jeho severním i jižním okraji. Na toto vnější opevnění navazuje prostor předhradí. Vlastní jádro hradu je chráněno dalším hlubokým, ve skále tesaným okružní, příkopem a silnou čelní hradbou z opukového zdiva. V této čelní zdi je na její severní straně patrný zbytek věžovaté hradní hradní brány, která byla přístupná přes padací most. Hrad má přibližně trojúhelníkový půdorys. V nádvoří jsou dochovány zbytky paláců a hospodářských budov. Založení hradu je kladeno do druhé poloviny 15. Století a jeho zakladatelem byl nejspíše pan Beneš z Kolovrat, jenž tehdy vlastnil pnětlucké panství.

Zřícenina hradu Pravda

Prvním bezpečně doloženým vlastníkem hradu byl jeho syn Jan z Kolovrat. V roce 1523 hrad a panství změnily majitele a staly se majetkem pana Děpolta z Lobkovic  a po něm jeho synů. Jeho vnuk Litvín z Lobkovic již hrad jako sídlo nevyužíval a nechal jej osudu. Po Litvínově smrti se v roce 1583 při výčtu majetku hovoří o Pravdě jako o „zámku pustém, jen slove Pravda“. Definitivní zpustošení hradu přinesla doba třicetileté války, kdy byl údajně vypálen švédskými vojáky.

cesta na hrad Pravda

Nové archeologické nálezy , učiněné v průběhu minulých let, přinesly informace, které umožňují předpokládat vznik staršího opevněného panského sídla na místě dnešní zříceniny Pravdy již před polovinou 14. Století.

Vstupné se neplatí. Vypadá, to že zřícenina je přístupní neomezeně.

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *