Český ráj
Drábské světničky jsou nepřehlédnutelnou dominantou na cestě z Prahy na Liberec. Nacházíme se v oblasti Příhrazské vrchoviny, která je nedílnou součástí Českého ráje, konkrétně na náhorní planině Hrada. Původně se zde nacházelo 6 středověkých hradů. Asi nejzachovalejším je hrad Valečov, z ostatních již zbyly jen tesané světničky v pískovci a to Klamorna, Hynšta a samozřejmě již zmiňované Drábské světničky.
Drábské světničky
Tyto světničky byly vybudovány na sedmi izolovaných pískovcových blocích vysokých až 15 metrů, oddělených úzkými průrvami a štěrbinami, které tak tvoří dokonalou soustavu podzemních prostor, které byly zastřešeny roubenými stavbami zakotvenými do povrchu skal dlaby a drážkami. Dochovalo se zde asi 20 tesaných místností různých funkcí, zbytek 5 chodeb a tesané kapsy, ve kterých byly zasazeny dřevěné stavby. Tyto světničky byly využívány jako zásobárny, lidé žili v dřevěných obydlích. Hlavní dominantou byla mohutná věž, která chránila vstup po padacím mostě. Nejvýznamnější je světnice s tesaným oltářem, který byl objevený až v roce 1921.
Osídlení se datuje na 13. Století, hrad byl rozšířen roku 1430 a upraven husitskými vojsky, která potřebovala kontrolovat cestu údolím Jizery. Po bitvě u Lipan hrad opustili. Během třicetileté války se sem uchylovali obyvatelé okolních vsí. Roku 1830 vznikl dnešní vstup, který využívají turisté rozšířením pukliny z jihu. Po druhé světové válce zde přebývali partyzáni z řad horolezců. Jednotlivé bloky jsou spojeny soustavou žebříků, schodů a mostů. Model Drábských světniček je k vidění v muzeu v Uherském Hradišti.
Když vyšplháme až na vrchol, dostane se nám neskutečného výhledu do okolní krajny vytvořené řekou Jizerou, výhledem až do Mnichova Hradiště přes Bezděz až po Ještěd. Vede tudy modrá a červená turistická značka a celá oblast je i výborně dostupná cyklistům
Přidat komentář