• Menu
  • Menu

Drátenický rybník – Dráteník

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Středočeský kraj » Drátenický rybník – Dráteník

Velká povodeň

Od Červeného rybníka, lesní cestou nad rybníky,  pokračuji k přehradní hrázi Dráteník. Jaro už je cítit ve vzduchu. Drátenický rybník (Dráteník), původní název byl Nový rybník, později Mrtnický, byl větší a podstatně starší. Pod ním byl hamr na výrobu drátu. Při povodni r. 1872 byla hráz protržena a hamr zničen. V 50. letech byl rybník znovu zbudován a v roce 1954 znovu protržen, pak znovu obnoven.

Dráteník

Velká povodeň 1872 , opis z Mrtnické farní kroniky

5.května 1872 o 11. hodině dopoledne strhla se silná bouře, která provázena byla silným bleskem, hřímáním a lijavcem a tudíž veškeré obyvatelstvo zdejší a okolní hrůzou naplňovala.. V kotlině mrtnické, kde voda silný spád měla , nabyly vody zase rychlosti. Hravě strhla obě hráze rybníků u Komárova ležících, jejich vodní síla i krutost živlu rozpoutaného jen zmnožena byl. V Komárově, kde kotlina zase se zúžila, kmeny stromů opíraly se a voda takto nadržená sbírala domek za domkem, podemílajíc základy jejich, odnášejíc střechy, nábytek, stromy, dobytek i lidi. Strašný pohled poskytnut byl diváku, když vlny pohrávajíce si s tělem utopencovým, ukazovaly ruku, onde hlavu, jinde i nohu ubožáka. Mnoho lidí zachráněno, mnozí ale ztratili svých dítek, dítky rodičů a jiní přivedeni byli do největší bídy.. Škody z povodně byly spočítány na 155.921 zlatých. Obyvatelé celých Čech, vedeni útrpností, pořádali sbírky na nebožáky, které J.V. císař František Josef i stát podporoval. Tím děkovati lze, že nové byty postaveny a poskytnuty náhrady peněžité.

Dráteník

Dráteník

Přehradní nádrž na Červeném potoce. Zemní hráz je 7 metrů vysoká a dlouhá 185 metrů. Vodní plocha je 4,6 ha. Dnes slouží zejména k rekreačnímu účelu – rybolovu.

Dráteník

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *