Irský Disneyland ?
Co se týká návštěvy Dublinie, ještě pořád se nemohu rozhodnout, zda se jedná o irský Disneyland, nebo zajímavou atrakci, kterou stojí za to navštívit. Ať tak nebo tak, pokud si koupíte Dublin Pass (městská karta), budete mít vstup zdarma, takže proč se nepodívat.
Dublinia se nachází (Christchurch, St. Michaels Hill, Merchants Quay, Dublin 8) hned vedle nejstarší dublinské katedrály: Christ Church Cathedral. Otevřeno zde mají denně od 10:00 do 18:30 (během zimy – říjen až únor od 10:00 do 17:30). Doporučená délka návštěvy je 90 minut. Pokud ale nebudete číst veškeré popisky, bude vám s přehledem stačit 45 minut až hodina.
Vikingská éra
Dublinia ve třech patrech seznamuje návštěvníka s historií města Dublin. Začátek exhibice vás zavede do období prvních dublinských osadníků – Vikingů. Narozdíl od obecně rozšířeného názoru, že Vikingové byli národem válečníků, se zde seznámíte s Vikingy farmáři a obchodníky. Byl to také národ, který okolo roku 841 založil v místě dnešního města první opevněnou stálou osadu, čímž dal vzniknout pozdějšímu Dublinu.
Abychom ale netvrdili, že Vikingové byli vlastně mírumilovným národem. Jejich opevněný Dublin ve své době sloužil jako největší tržiště otroků v Evropě. Jejich nadvláda ve městě skončila až v roce 1169, kdy Dublin obsadilo Anglo-Normanské vojsko.
Středověk v Dublinu
Tomuto období je v Dublinii věnováno celé druhé patro. Figuríny ve středověkých hábitech, předměty denní potřeby, replika středověké kuchyně a trhu, společně s věznicí a typickými krámky jako je středověká apatyka nebo pekařství dokládají tehdejší život ve městě. Špína, smrad a nemoci, z těch nejhorších mor a neštovice jsou návštěvníkovi ukazovány pomocí figurín a dobré počítačové grafiky. Dokonce i místní osvětlení vás nutí zapřemýšlet, jestli jste se opravdu nepropadli o tisíciletí zpět.
Práce Archeologů a vyhlídka na Dublin
Třetí patro je věnováno práci archeologů. Užijí si tady opět děti, pro které jsou připraveny různé tématické hry zahrnující zkoumání kostních zbytků, středověkých střepů, hledání indicií a důkazů během archeologických vykopávek a práci v laboratoři. V patře se nachází i kavárna a obchod se suvenýry.
Zlatou tečkou za výstavou je dle mého názoru výstup na věž, ze které je nádherný výhled na vedlejší Katedrálu Christ Church a okolní centrum Dublinu. Pokud trpíte závratí, nemusíte se bát, schody jsou situovány příjemně okolo vnitřního pláště věže, takže vám zdejší výška ani nepřijde tak vysoká.
Návštěvu doporučuji hlavně rodinám s malými dětmi, ty si tady určitě užijí a dospělí to hold trochu odtrpí 🙂 . (Cena pro dospělého je 8,50 euro, studenti a senioři 7,50 euro a děti za 5,50 euro.)
Přidat komentář