• Menu
  • Menu

Aviva stadion, Dublin

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Irsko » Aviva stadion, Dublin

Aviva na místě stadionu Lansdowne Road z roku 1872

Řeknu to upřímně, kdybychom si s Alise nekoupily městskou kartičku Dublin pass, asi bychom Aviva stadion nikdy nenavštívily. Tímto tedy děkuji své typicky české hlavě, která mi řekla: „No tak, přece když už jsi za Dublin pass zaplatila tolik peněz, tak bys ho taky měla pořádně využít.“ (S Dublin pass máte totiž vstup zdarma. Jinak za komentovanou prohlídku zaplatíte 10 euro (děti za 5 euro a senioři se studenty za 7 euro).)

Aviva stadion se nachází na jihovýchodní periferii Dublinu (Lansdowne Rd., Dublin 4). Dostanete se sem buď pěšky, nebo pomocí turistické žluté linky Hop on – Hop off autobusu. Prohlídka stadionu a jeho zákulisí je možná jedině s průvodcem. Skupinové prohlídky jsou vypravovány každou celou hodinu od 10:00 do 15:00 (V hlavní sezóně únor – říjen je poslední prohlídka až v 16:00.). Což jsme samozřejmě nevěděly.

Stadion Aviva
Stadion Aviva

Před fanouškovský obchod, kde se prodávají vstupenky nejen na zápasy ragby, irského fotbalu a koncerty, ale i vstupné na komentované prohlídky stadionu, jsme přiběhly ve 12:02. „Další prohlídka je za hodinu,“ usmála se na nás zdejší prodavačka a my jsme si zazoufaly. „Co tady budeme dělat tak dlouho?,“ pomyslely jsme si. „Počkejte, já zkusím zavolat průvodci a třeba vás ještě vezme,“ zkoušela nám pomoci druhá prodavačka a my jsme trochu doufaly, že to vyjde. Vyšlo to. V rychlosti jsme ukázaly naše Dublin passy a vyrazili společně s hlídačem do útrob stadionu, kde si nás vyzvedl náš průvodce.

Prohlídka začala v místnostech určených  pro tisk. Vstupní hala pro novináře vypadá následovně: Na jedné straně je plně vybavená kuchyňka, která se před zápasem naplní občerstvením (Pro novináře vše zadarmo – hlavně aby o nás napsali pochvalný článek.) a na druhé straně jsou pak ve vitríně trofeje, dresy a historické fotografie irského sportu.

V šatně
V šatně

Po úvodní přednášce o historii stadionu, jsme se dostali do místnosti určené pro práci tisku. Internet, televize, mobilní síť. „To víte, informace se musí šířit rychle,“ okomentoval luxusní zázemí náš průvodce. Poté jsme se přesunuli do „jámi lvové“ – tiskové konferenční místnosti. „Ať už zápas prohrajeme, nebo vyhrajeme, v této místnosti není nikdy nuda,“ informoval dále průvodce. „Pokud vyhrajeme, chcete být ten, co tady bude sedět a odpovídat na všetečné dotazy novinářů. Když ale prohrajeme, situace začne houstnout a vy musíte vysvětlit, proč se tak stalo,“ doplnil průvodce, načež nám pustil krátké video o historii stadionu a jeho celkové přestavbě.

S celkovou kapacitou 51 700 míst k sezení byl Aviva Stadium otevřen pro veřejnost dne 14. května 2010. Historie tohoto místa sahá ale mnohem dál. Na místě dnešní Avivy stál už od roku 1872 stadion Lansdowne Road, který využívali hlavně atleti. První zápas ragby se zde odehrál už v roce 1876. Starý stadion byl srovnán se zemí v roce 2007. V té době začala stavba stadionu Aviva, tak jak ho známe dnes.

stadion
stadion

Další z místností, které při prohlídce navštívíte, je luxusně vybavená zdravotní ošetřovna (včetně rentgenového zařízení) a vynechat nemůžete ani kabinu pro hráče. To je velký zážitek – dva bazény (jeden se studenou a druhý s teplou vodou – pro podporu regenerace tkání), místnost pro rozcvičení, a pak už následuje vstup na stadion, při kterém vám bouří fanoušci nad hlavou (tedy alespoň zdejší zvuková nahrávka tomu odpovídá. Hodinová prohlídka je zakončena na  nejvyšším místě stadionu – na plošině (úrovni) č. 5, kam nechoďte, pokud máte strach z výšek. Zdejší konstrukce se v irském větru poměrně nemile hýbe.

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *