• Menu
  • Menu

Katedrály v Dublinu

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Irsko » Katedrály v Dublinu

Saint Patrick´s Cathedral a Christ Church Cathedral

V Dublinu se nachází hned dvě katedrály s celostátním významem. Obě patří pod správu Protestanské irské církve (Church of Ireland). Katedrála Sv. Patrika (Saint Patrick´s Cathedral), patrona Irska, je sice tou největší v zemi a založena byla již v roce 1191, přesto není tou nejstarší. Tou nejstarší, která byla založena již v období po roce 1028, kdy irský král Sitric Silkenbeard vykonal pouť do Říma, je současně i sídlo arcibiskupa, Christ Church Cathedral.

Saint Patrick´s Cathedral

Gotická Katedrála sv. Patrika se nachází v jižní části centra Dublinu (St. Patrick´s Close, Wood Quay, Dublin 8). Otevřeno zde mají od března do října (pondělí – pátek 9:30 – 18:00, sobota 9:00 – 18:00 a neděle 9:00 – 10:30, 12:30 – 14:30 a 16:30 – 18:00), od listopadu do února (pondělí – sobota 9:30 – 17:00, neděle 9:00 – 10:30 a 12:30 – 14:30). Za vstup zaplatíte 6 euro (studenti 5 euro). Pokud si koupíte Dublin pass (městskou legitku), budete mít vstup zdarma.

Saint Patrick´s Cathedral
Saint Patrick´s Cathedral

Ještě než byla vystavěna katedrála, byl zde postven malý kostel na znamení posvátnosti tohoto místa. Lidé se na zdejším místě modlívali od nepaměti. Podle pověsti se zde totiž nacházela studna s vodou, kterou svatý Patrik používal ke křtění konvertitů.

I přesto, že je dnes katedrála národním centrem protestanské irské církve, která je odnoží anglikánské církve, ne vždycky tomu tak bylo. Katedrála v průběhu staletích své existence zažila náročná období válek a revolucí a nevyhnulo se jí ani období reformace. Její interiér je dokladem irských dějin a jejich zajímavých příběhů. Můžete zde tak najít vyvěšené vlajky irských pluků, překrásné katadrální varhany, které měly tu čest zahrát poprvé Händelovo oratorium Mesiáš nebo otvor ve dveřích, díky kterému vzniklo slovní spojení „to chance your arm“ (v překladu doslovo risknout ruku, podstoupit riziko).

Saint Patrick´s Cathedral
Saint Patrick´s Cathedral

V katedrále jsou pohřebeny také některé z významných osobností irské historie. První pohřbenou osobou se stal Fulk ze Saundfordu, dublinský arcibiskup. Zajímavější a mezinárodně proslavený je Jonathan Swift, autor Gulliverových cest a děkan zdejší katedrály mezi lety 1713 az 1745. Jeho hrob, společně s vlastním epitafem najdete hned po příchodu do katedrály vpravo.

Christ Church Cathedral

Christ Church Cathedral (v překladu Katedrála Ježíše Krista) se nachází jen několik stovek metrů severněji od St. Patrick Cathedral, na Christchurch place, Dublin 8. Otevřeno zde mají denně kromě Vánoc. Vstupné vás vyjde na 6 euro (studenti za 4,50 euro a děti za 2 euro). Pokud si zakoupítu Dublin pass, vstupné je zdarma.

Christ Church Cathedral
Christ Church Cathedral

Také Christ Church Cathedral zaznamenala během své historie mnoho změn. Přežila Vikingské období, Normanské období, reformaci v čele s Jiřím VIII., Irské Království i revoluce a neklidnou dobu 19. a 20. století. Interiéry katedrály skrývají překrásnou loď, ve které se nachází hrob Strongbow (Richard de Clare), který se společně se svatým Laurencem O´Toole (patronem Dublinu) zasloužil o výstavbu katedrály a spoustu jiných památek. Za zmínku stojí i temná krypta, která je jednou z největších středověkých krypt v Evropě.

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


komentář