• Menu
  • Menu

Čtvrť Temple Bar, Dublin

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Irsko » Čtvrť Temple Bar, Dublin

Bary a hospody v Dublinu

Stejně tak, jako je Big Ben symbolem Londýna, jsou irské hospody a bary symbolem pro Dublin. Přijet do Irska a nedat si pintu černého Guinnesse, nebo třeba sladké a silné irské kafíčko, je jako přijet do Španělska a neochutnat tmavě červené víno.

Jinými slovy, návštěva hospody v Irsku je turistickou povinností. Centrum Dublinu je k této „povinnosti“ jako stvořené. Temple bar je nejen jedním z nejznámějších barů ve městě, ale také název pro celou oblast okolo jižního břehu řeky Liffey. Na jihu je tato rušná městská čtvrť vymezena ulicí Dame St., na východě Westmoreland St. a na západě ulicí Fishamble.  Jedná se o Dublin 2.

Centrum Dublinu
Centrum Dublinu

Na rozdíl od ostatních čtvrtí Dublinu je toto místo propagováno jako umělecká a kulturní čtvrť města s rušným nočním životem, který se ale v reálu volně přelévá do denního rušného života. Bary a restaurace zde potkáte doslova na každém kroku. Velmi populární, ale i nebezpečná může být hra „tour de pub“, při které se jde od baru k baru a vždy se vypije jen jedno pivo. I největší pijáci v této oblasti příliš mnoho kroků neujdou, tak početné jsou v oblasti Temple bar restaurace a bary.

Úzké uličky vydlážděné kočičími hlavami (s podpatkami to tu budete nesnášet) a barevně natřené rámy obrovských skleněných výloh, ve kterých už od časného dopoledne posedávají návštěvníci s pintami piva. Vlajky, nabídkové tabule a postávající a pokuřující návštěvníci, to je obrázek veřejného prostoru této čtvrti. V Irsku se totiž, stejně tak, jako v ostatních státech západního světa nesmí v barech a veřejných prostorech obecně kouřit.

bary v Dublinu
bary v Dublinu

Mezi oblíbená turistická místa patří například tyto bary: The Palace Bar, již zmiňovaný The Temple Bar Pub (v Irštině Barra an Teampaill), Oliver St. John Gogarty´s a nebo The Auld Dubliner. Najdete tu ale například i bar s názvem Czech Inn, který se náchází v původní Isoldině věži. Za zmínku stojí i Bad Bobs, Turk´s Head nebo třeba The Porterhouse.

Oblast Temple Bar ovšem není pouze výborným místem k nočním radovánkám. Najdete tu také mnoho irských kulturních institucí, mezi které patří Centrum irské fotografie, které pod sebou zahrnuje Dublinský fotografický institut, Národní fotografický archiv a Galerii fotografie. Dále zde najdete Centrum umění, Vysokou školu IBAT, Irskou burzu a Centrální irskou banku. Zapomenout bychom neměli ani na Institut irského filmu, Galerii a studio Temple bar nebo třeba Školu herectví Gaiety.

Czech inn!
Czech inn!

Až si celou oblast pořádně projdete, určitě dostanete chuť na nejedno „orosené“. Připravte se na irské ceny. Za pintu piva (cca půl litr) v centru Dublinu zaplatíte okolo 5 euro (cca 130 Kč). Možná je to trochu více, než jste očekávali. Na druhou stranu, když už v tom Dublinu budete, byla by škoda si to jedno nedat, neusadit se v tradičním podniku a nezaposlouchat se do zvuků tradiční irské hudby. Tak nazdraví 🙂 .

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *