• Menu
  • Menu

Dům Gobelínů

Jindřichův Hradec  patří mezi města s bohatou historií a se zajímavými místy  pro návštěvníky. Určitě jsme nemohli vynechat největší  mechanický betlém na světě – Krýzovy jesličky , také jsme nemohli vynechat další z velmi atraktivních zážitků  a to návštěvu Jindřichohradecké úzkokolejky , zámek, klášter sv. Kateřiny, vyhlídkovou věž…a Dům Gobelínů

Gobeliny Jindrichův Hradec (10).

Dům Gobelínů : budova tzv. starého zámeckého pivovaru byla prodána po roce 1989 do soukromých rukou.  V majetku státu a ve správě Národního památkového ústavu zůstala budova nového pivovaru , která byla postavena v 80. letech 19. století. Po velké rekonstrukci  2009-2001 v rámci projektu „ Národní muzeum fotografie a dílna tapisérií – centrum původních řemesel a unikátních technologií „  je v této budově „ Dům gobelínů, kulturních tradic a řemesel „ .

Během sezóny, mimo stálých expozi,  zde návštěvníci mohou navštívit zajímavé výstavy s různou tématikou . V expozicích jsou k vidění tkalcovské stavy a stroje . Velmi zajímavá je pak živá expozice. Tady můžete vidět , jak  se ta krása tvoří , ať už při restaurování starých tapisérií nebo při tkaní, kde zručné tkadleny  vás mohou na chvíli zasvětit do tajů tradičního řemesla.

S tradici řemesla  nejenom gobelínů, ale i uměleckou textilní výrobou , je spjato jméno Marie Hoppe Teinitzerové(1879-1960). Tato revoluční osobnost dosáhla nejméně 3 x na evropskou špičkovou úroveň. S dalších osobností to pak byl Josef Muller (1931-1994) prezentovaný u nás i v zahraničí .

Pro děti , maminky i tatínky zde během roku funguje kurz  tkaní. Tady ,  pod vedením například výtvarnice Milevy Mullerové,  se každý zájemce může naučit vybrat návrh , který mu bude sloužit jako předloha pro tkaní, naučí se vybrat a namíchat si ty správné barvy, vyzkouší tkaní na velkém čtyřlistovém stavu a další techniky a zručnosti pro tvorbu tapisérií.

jak se dělá gobelín
jak se dělá gobelín

Otevírací doba

1.4 – 31.10.

10.00-12.00 , 13.00 – 17.00

Dům gobelínů, kulturních tradic a řemesel, o. p. s.

Dobrovského 202/I
Jindřichův Hradec

.

Slavnostní otevření Domu gobelínů se uskutečnilo 1. dubna 2012.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *