Jindřichův Hradec patří mezi města s bohatou historií a se zajímavými místy pro návštěvníky. Určitě jsme nemohli vynechat největší mechanický betlém na světě – Krýzovy jesličky , také jsme nemohli vynechat další z velmi atraktivních zážitků a to návštěvu Jindřichohradecké úzkokolejky , zámek, klášter sv. Kateřiny, vyhlídkovou věž…a Dům Gobelínů
Dům Gobelínů : budova tzv. starého zámeckého pivovaru byla prodána po roce 1989 do soukromých rukou. V majetku státu a ve správě Národního památkového ústavu zůstala budova nového pivovaru , která byla postavena v 80. letech 19. století. Po velké rekonstrukci 2009-2001 v rámci projektu „ Národní muzeum fotografie a dílna tapisérií – centrum původních řemesel a unikátních technologií „ je v této budově „ Dům gobelínů, kulturních tradic a řemesel „ .
Během sezóny, mimo stálých expozi, zde návštěvníci mohou navštívit zajímavé výstavy s různou tématikou . V expozicích jsou k vidění tkalcovské stavy a stroje . Velmi zajímavá je pak živá expozice. Tady můžete vidět , jak se ta krása tvoří , ať už při restaurování starých tapisérií nebo při tkaní, kde zručné tkadleny vás mohou na chvíli zasvětit do tajů tradičního řemesla.
S tradici řemesla nejenom gobelínů, ale i uměleckou textilní výrobou , je spjato jméno Marie Hoppe Teinitzerové(1879-1960). Tato revoluční osobnost dosáhla nejméně 3 x na evropskou špičkovou úroveň. S dalších osobností to pak byl Josef Muller (1931-1994) prezentovaný u nás i v zahraničí .
Pro děti , maminky i tatínky zde během roku funguje kurz tkaní. Tady , pod vedením například výtvarnice Milevy Mullerové, se každý zájemce může naučit vybrat návrh , který mu bude sloužit jako předloha pro tkaní, naučí se vybrat a namíchat si ty správné barvy, vyzkouší tkaní na velkém čtyřlistovém stavu a další techniky a zručnosti pro tvorbu tapisérií.
Otevírací doba
1.4 – 31.10.
10.00-12.00 , 13.00 – 17.00
Dům gobelínů, kulturních tradic a řemesel, o. p. s.
Dobrovského 202/I
Jindřichův Hradec
.
Slavnostní otevření Domu gobelínů se uskutečnilo 1. dubna 2012.
Přidat komentář