• Menu
  • Menu

Finsko 2 – jezero Tuomiojarvi Jyvaskyla

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Finsko » Finsko 2 – jezero Tuomiojarvi Jyvaskyla

Pláž Tuomiojarvi /Tuomiojärvi/

Tak první ráno ve Finsku je opět slunečné. Rozcvička na Terezčině zahrádce u „jejího nového“ bytu. Už chybí jenom stoleček a zítra si už dám kávičku venku. Má to tady moc pěkné, bydlí  u lesa.
Kolem 11.30 nás Nico veze do centra Jyvaskyly, kde jdeme s Terkou na plánované sushi. Je to forma bufetu v japonské restauraci Itsudemo Sokkari. Výběr a množství parádní. Nevím ani, co si dát. Všude čisto a nabídka je opravdu pestrá. Za 13 Euro na osobu je to luxus! Doporučujeme!

Máme sebou věci na koupání a dnes jdeme navštívit písečnou pláž u jezera Tuomiojarvi. Vedro je trochu úmornější než by si člověk přál a tak původní 4 km z centra Jyvaskyly si ještě omylem prodlužujeme o další 1,5 km. Jediná výhoda je, že ještě po cestě nasbíráme lipové květy na čaj. Všude to úžasně voní, když jdeme několika lipovými alejemi.

Jezero Tuomiojarvi

Přicházíme na celkem rozlehlou písečnou pláž. Je tu živo, ale narváno tu není. Voda v jezeře vypadá moc lákavě a tak už se nemůžeme dočkat. Úžasná voda, noříme i hlavy pod vodu, aby jsme se trochu v tom úmoru zchladily. Báječné. Na pláži si užíváme téměř 3 hodiny, slunění a ležení střídáme s osvěžením v jezeře.

pláž Jezero Tuomiojarvi

Jezero se rozkládá na ploše 298 hektarů /3km2/, je 3,8 kilometrů dlouhé a 2 kilometry široké. Jezero má 7 ostrovů, ale ve staré základní mapě je jich 11. Ze severu jsou to Lehtuosaari, Heinäsaari, Muurahaissaari (tj. Hiekkaranta, Mäntysaari (tj. Selkäsaari), Lehtisaari a Koivusaari. Na největších ostrovech jsou chaty. Objem jezera je 10,31 milionu kubických metrů. Má průměrnou hloubku 3,5 metru a maximální hloubku 13,1 metru. Pobřeží jezera je dlouhé 16,7 kilometru a jeho břehy jsou převážně obytné nebo zalesněné. Kolem Haukkaniemi jsou bažiny a mokřady a na severním konci jezera se nachází Vasaraisensuo. Obytné oblasti jezera jsou Laajavuori, Kortepohja, Viitaniemi a Taulumäki na jihu, Mannila na východě a Haukkala na západě. Palokka zůstává ještě dále od pláže. Dálnice 4 obchází jezero po úzké šíji mezi Palokkajärvi. Ze silnic kolem jezera lze zmínit spojovací silnice 16685 a 16686 a také městskou silnici na jihu. Jezero má pět pláží v Taulumäki, Viitaniemi, Laajavuori, Haukkala a Mannila Rantee.

Jezero Tuomiojarvi

Pláž Tuomiojarvi

Pobřeží pláže je dlouhé asi 130 m, upravená plocha trávníku má přibližně 1 500 m2, písková plocha cca 4 000 m2. U pláže jsou k dispozici převlékárny, wc, stánek s občerstvením. Při naší návštěvě hlídal bezpečnost k bójkám jeden záchranář ve vodě a druhý ze břehu Hlavní zodpovědnost, ale každý je odpovědný sám za sebe a za děti jejich rodiče. Na pláž je zákaz chození se psy. Za pláží je osm hřišť na plážový volejbal a 9-lane frisbee golfové hřiště, stojany na cvičení.


Pokud nejdete pěšky nebo nejedete na kole je kousek od pláže parkoviště.

 

 

 

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *