• Menu
  • Menu

Finsko – Helsinky a pak Jyvaskyla /Jyväskylä/ 5

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Finsko » Finsko – Helsinky a pak Jyvaskyla /Jyväskylä/ 5

Jezero Mallos, Kangasniemi

Od pevnosti  Suomenlinna v Helsinkách  míříme ještě na místní trh, kde jsou stánky s rukodělnými výrobky i s občerstveném, zeleninou a rybami. Ochutnáme rybí polévku.

Na hlavním nádraží máme sraz s Míšou, která nám přivede Chilli. Terezka tuto psí dámu bude hlídat celý měsíc, Míša s rodinou zítra odjíždí na dovolenou do České republiky.

busem z Hlesinek

Kamppi

Tašky vyzvedneme v úschovně a pak se přemisťujeme na autobusové nádraží. Kamppi je velká moderní budova s obchody, jsou zde vstupy do metra i na autobus. Autobusy pak odjíždějí ze suterénu v této budově. Jednotlivé vstupy s odjezdy autobusů jsou očíslované. Vstup se otvírá vždy při příjezdu autobusu. Náš autobus řídí žena. Nejede nás mnoho a tak máme dost místa pro sebe i Chilli. Pokud cestujete se psem, musíte si dopředu zjistit, které autobusy mají povoleno psa převážet. Za Chilli jsme zaplatily 5 Eur přímo u řidiče. Jízdenky rezervované a placené přes internet.

Helsinky – Jyvaskyla busem

Cesta trvá kolem 4. hodin. Cesta bývá vždy bezproblémová, ta dnešní se podobá cestě po D1. Stala se nehoda a tak popojíždíme pomalým tempem v koloně. První zastávka je v Lahti. Lahti znám díky sportovním přenosům. Cesta pokračuje krajinou s jezery a přírodou.

Do Jyvaskyly příjíždíme s půlhodinovým zpožděním. Na autobusovém nádraží na nás čeká Nico a odváží nás autem do  Vaajakoski, kde bydlí s Terezkou. Pospícháme, tak ani není čas se tady trochu porozhlédnout. Vyrážíme k jezeru Kangasniemi, kde nás už čeká babička Nikova kamaráda.

Jezero Mallos, Kangasniemi

Chata u jezera Mallos

Z Javaskyly k jezeru je to asi hodina cesty. Venku je stále světlo i když už je téměř 23 hodin. V tyto dny vychází slunce v 3:51 a zapadá ve 22.53. Světlo je teda 19 hodin!

Jsme na kouzelném místě v lese u jezera. Šedovlasá finská babička nám ukazuje „naše“ bydlení. Dřevěnou chatu  s krbem a saunou, Máme svoji plážičku i loď. V krbu hoří, je u příjemně, není tu elektřina. Na stole voní slaný koláč i cukrovinky. Zůstáváme sami, nad jezerem se začíná barvit nebe. Já s Chilli zůstáváme v domě s krbem, kdyby přišel mědvěd, tak mě určitě ochrání. Niko s Terku si užívají saunu a koupají se i v jezeře.

Jezero Mallos, Kangasniemi

Ráno je docela chladné a na jezeře fouká, vlny narážejí na břeh. Beru si plavky a s velkým odhodláním vstupuji do do jezera. Brr, jen rychlé tempo a a pryč z vody. Jdeme s Chilli na procházku kolem jezera. Kousek od nás je ještě jedna schovaná chata, jinak jsme na této části jezera sami.

Čaj si děláme na ohni, později ještě lososa, brambory i steaky. Dobroty zapíjíme plzeňským pivem. U jezera spíme dvě noci a tak si užíváme procházek v přírodě, dobré jídlo  i teplou saunu.

Jezero Mallos, Kangasniemi

Mallos

Mallos je středně velké jezero v Kangasniemi v jižní Savonii. Jezero je napájeno řekami Tamaranjoki a Haarajoki . Kangasniemi se nachází na finské státní silnici č.13.,  50 km (31 mi) severozápadně od Mikkeli a 63 km (39 mi) jihovýchodně od  Jyväskyly.

Jezero Mallos, Kangasniemi

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *