• Menu
  • Menu

Finsko – Helsinky a pak Jyvaskyla /Jyväskylä/ 4

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Finsko » Finsko – Helsinky a pak Jyvaskyla /Jyväskylä/ 4

Suomenlinna – Unesco

Po krásném zážitku na starém letišti míříme do centra Helsinek do přístaviště, odkud se dostaneme na nedalekou pevnost Suomenlinna. Lístek, který jsme zakoupily v autobuse směr centrum by měl jít použít i na cestu lodí, je potřeba hlídat jen zda jste na stejném dopravním pásmu /A,B/. Lístek má platnost 1,5 hodiny, takže cestu tam máme zaplacenou.

Pevnost Suomenlinna

Na ostrovy se dostanete trajektem z Market Square naproti prezidentskému paláci. Trajekt je v Helsinkách součástí městské hromadné dopravy, ale lístek se dát koupit i na místě. Samotný vstup na ostrov pak nestojí vůbec nic. Cesta trvá asi 15 minut. Loď  je součástí dopravy po Helsinkách. Lodí na pevnost vyplouvá více, jsou to většinou turistické lodě, za které pak zaplatíte třeba i 15 EUR.

Pevnost Suomenlinna

Na ostrovech

Dnes je chladněji než včera, na moři to dost foukalo, na výlet  ideální počasí. Na ostrově jsme strávily více jak 2 hodiny, pokud se na pevnost vydáte, nechte si rezervu. Objevily jsme pěknou pláž a při krásném počasí se můžete na ostrově i vykoupat. Na ostrově je možné se občerstvit v restauraci, v cukrárně, je tu WC, mnoho lidí piknikovalo i na louce nebo na lavičkách.

Pevnost Suomenlinna

Suomenlinna (Sveaborg) je finskou námořní pevností, kterou najdete na osmi z Helsinských ostrovů. Suomenlinna začala být budována v roce 1748, kdy bylo Finsko součástí Švédského království Augustinem Enhrensvärdem, pod švédským názvem Sveaborg (pevnost Svea).  V roce 1788 pak sloužila pevnost ve válce Švédů s Rusy a v roce 1808 připadla pevnost ruské armádě, kde byla ubytována po 108 let ruská posádka.

Pevnost Suomenlinna

Během Krymské války v roce 1855, byla pevnost zbomardována anglo-francouzskou flotilou a byla ošklivě poničena.  Finsko pak 5. prosince vyhlásilo nezávislost a o rok později byla pevnost přejmenována na Suomenlinnu ( Finská pevnost) .

Pevnost Suomenlinna

Pevnost byla v roce 1991 přijata pod UNESCO, jako unikátní příklad evropské vojenské architektury své doby.

Pevnost Suomenlinna
Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *