• Menu
  • Menu

Finsko 6 – Mämminiemi

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Finsko » Finsko 6 – Mämminiemi

Na finském jezeře Päijänne

Dnes vyrážíme na grilování. Moc si od toho neslibuji, venku je vedro, tak jsme ugrilovaná i bez ohně. Oblast Mämminiemi je od Vaajakoski vzdálení necelou hodiny cesty autem. Z rychlostní silnice přejíždíme na asi 15 km dlouhý štěrkový úsek. Je tu povolená 80 km, my jedeme 60. Niko je výborný řidič, i tak je to o život /mám teda pocit/. Silnice vedoucí do rekreační oblasti Mämminiemi jsou úzké a proto je třeba se vyhnout parkování na silnici. Silnice musí být udržovány volné, aby zajistily a umožnily pohyb pohotovostních a záchranných vozidel a jiných velkých vozidel.

Mämminiem, jezero Päijänne

Jedeme krásnou krajinou, jezera a lesy, pasoucí se krávy, finské domky. Jsme na místě, kde je parkoviště, máme štěstí, že je tu jedno volné místo! Parkování probíhá pouze na vyhrazeném parkovišti s prostorem pro 10 automobilů.

Mämminiem, jezero Päijänne

Jdeme lesem plným borůvčí, kamenů potkáváme první grilovací místo nad malým zálivem, kde kotví lodě.  Pokračujeme na samotný výběžek, jdeme kolem velké sauny  /ta je teď kvůli koroně zavřená/, kolem domečku správce, kolem toalet. Stále jdeme lesem až k velkému grilovacímu místu. Někde stanují, jinde leží v hamakách, před námi vyhlídka a  obrovský kamenný val spadající do jezera je obsazen slunícími se lidmi. Děti skáčou do vody a před námi se rozprostírá obrovské jezero Päijänne, na horizontu plují lodě i motorové čluny. Jedním slovem: KRÁSA! Rychle do plavek a noříme se do překvapivě teplého jezera. Je to slast, nemůžeme se s Terkou nabažit.

Mämminiem, jezero Päijänne

U velkého grilu je plno a tak jdeme k menšímu grilu. Dřevo nasekané, sekyra na rozštípání, voda na zalití ohně, vše je k dispozici. Opečeme buřty i kukuřici a pak se znovu vracíme na rozpálenou skálu a užíváme koupání. Je už po 20. hodině a tady se toho moc nemění. Slunce zapadne až ve 23. hodin, času dost.

Mämminiem, jezero Päijänne

Mämminiemi

Mämminiemi je přesně to místo, kde chcete stanovat a užívat koupání a přírody! Do rekreační oblasti  se dostanete po souši nebo  lodí po jezeře Päijänne /Mämminiemi se nachází v severní části jezera/. V oblasti jsou tři mola s bójemi. V Mämminiemi najdete grilovací přístřešky, ohniště, toalety a saunu (po rezervaci). Je zde také prostor pro stany. Oblast Mämminiemi má rozlohu přibližně 10 hektarů.

Mämminiem, jezero Päijänne

Venkovní, vodácká a rekreační oblast  se nachází v obci Toivakka v Pohjois-Päijänne na břehu Ristiselä (východní strana). Oblast je neustále využívána nadšenci outdoorových aktivit.  Vzdálenost po silnici je asi 34 kilometrů od centra Jyväskyly. Na severní straně rekreační oblasti jsou dva doky pro lodě a celkem 10 bóji. Na jihu je šest bójí a nové hlavní molo dokončené v roce 2016..

Mämminiem, jezero Päijänne

Vedoucí Mämminiemi, tel. 050 65438. K dispozici během otevírací doby v Mämminiemi. Letní sezóna v rekreačních oblastech Mämminiemi začala 31. května 2021.

Mämminiem, jezero Päijänne

Jezero Päijänne

Päijänne je nejdelší a druhé největší jezero ve Finsku. Rozprostírá se s početnými výběžky přes 400 km od Lahti a Heinoly na jihu až k Jyväskyle a Viitasaari na severu a východně po Severní Savo. Má rozlohu 1080,63 km², je 140 km dlouhé a 28 km široké. Délka pobřeží je přibližně 3700 km včetně ostrovů.

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *