• Menu
  • Menu

Finsko – Helsinky a pak Jyvaskyla /Jyväskylä/ 7

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Finsko » Finsko – Helsinky a pak Jyvaskyla /Jyväskylä/ 7

Vaajakoski – Jyväskylä

Tak dnes mám konečně možnost poznat více jednu z části města Jyväskylä – Vaajakoski. Bydlí  tady naše Terka s Nikem, a to v jedné malé kolonii žlutobílých domečků zasazených do přírody. Moderní byt, vkusně zařízený a se saunou, za bytem les. Parkoviště, dětský park i společné prostory s nářadím na zahradu i na úklid, to vše je ve společném nájmu všech obyvatel jednotlivých kolonií.

Hiihtomaa Vaajakoski

Jezero Asmalampi a areál Hiihtomaa

Příjemnou procházkou se po 15 minutách dostaneme k přírodnímu jezeru Asmalampi, kde se dá koupat. Je tu několik malých rybářů, v zimě se tady dá bruslit. Počasí moc nepřálo, ale aspoň jednou jsem do jezera vlezla a vykoupala  se. Skvělé!

Vaajakoski Asmalampi

Příjemnou cestou podél jezera, po cestě, obklopeni přírodou, pokračujeme dále až na rozcestí, kde se dáme doleva až dojdeme ke sportovnímu areálu Hiihtomaa. Vede sem více turistických cest, různé náročnosti i délky.  Tady je místo, kde si můžete něco ugrilovat, můžete se schovat před deštěm nebo sluncem, odpočinout a dát si svačinu. V zimě je zde běžkařský okruh. Potkáváme běžce, chodce i pejskaře, je důležité, aby byl pes na vodítku. No, ráno jsme to s Childou moc nedodržovali, nikde nikdo a ona je opravdu moc poslušná!

K jezeru a do areálu jsme chodili téměř každý den, je to oáza na duši.

Vaajakoski

Vaajakoski se nachází na severním konci Päijänne, sedm kilometrů východně od centra Jyväskyly. V 19. století se Vaajakoski vyvinulo v hlavní průmyslové centrum s převahou dřevařského průmyslu. Dnes je Vaajakoski pulzující a dynamickou čtvrtí Jyväskylä. Vaajakoski je obklopen vodními toky a strmými kopci.

Hiihtomaa Vaajakoski

Blízkost služeb v kombinaci s pohodlným kulturním prostředím, dobrými sportovními a outdoorovými aktivitami, vodními cestami a čistou přírodou činí z Vaajakoski jedinečné a pohodlné místo pro život.

Vaajakoski Asmapalmpi

Ve Vaajakoski se nachází několik příjemných  a idylických obytných oblastí. Staré domy najdete v oblastech Savonmäki, Tölskä a Kaunisharju. Nové rodinné domy se staví také v rezidenční oblasti Kaunisharju, protože oblast se rozšiřuje o novou oblast malých domů postavenou v jihovýchodním rohu poloostrova. Novější samostatně stojící a řadové bydlení najdete také v Haapaniemi u Päijänne. Naissaari je perlou Vaajakoski. Zde najdete starou elektrárnu Vaajakoski  z konce 19. a 30. let 20. století. V Naissaari je také kanál Vaajakoski, který spojuje Leppävesi s Päijänne a je součástí kanálu Keitele. K dispozici je také útulná kavárna a pláž na ostrově Naissaari. Centrum Vaajakoski má kromě spousty lyžařských a běžeckých stezek krytý bazén a rušnou sportovní halu, která také sousedí s atletickým a fotbalovým stadionem. Součástí areálu jsou také tenisové a basketbalové kurty, které se v zimě používají pro bruslení a lední hokej. Soukromé sportovní zařízení poskytuje fotbalové centrum Hutunki ve Varassaari, kde si můžete zahrát tenis, badminton a squash, stejně jako bowling a lezeckou stěnu. Podél Kanavuori je členitá naučná stezka.

 

Terezko, krásné místo pro tvůj život – Vaajakoski!

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *