• Menu
  • Menu

Finsko – Helsinky a pak Jyvaskyla /Jyväskylä/ 3

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Finsko » Finsko – Helsinky a pak Jyvaskyla /Jyväskylä/ 3

Letiště Helsinky – Malmi – RFHF

Ráno v 9 hodin vyjíždíme s Petrem směr letiště Helsinky – Malmi – RFHF. které je odtud asi 10 minut autem. Před námi je krásná bílá  stavba, při vstupu se pak před očima otevře kruhová hala. My míříme do prvního patra, kde se nachází restaurace Kahvila and Ravintola, LA BAMBA, kde Míša pracuje.

restaurace La Bamba

Jdeme zadními dveřmi ke krásnému točitému schodišti. Pozdravím ještě sympatické spolupracovnice Míši. Při finské snídani a kávě, pozorujeme prosklenými okny letištní plochu, kde je zaparkováno několik malých letadel.

Helsinki – Malmi [EFHF

Old Lady

Letišti  vévodí krásná stará dáma (Old Lady), jak všichni říkají  letadlu, které je zaparkované na ploše přímo pod námi.  Za chvíli jsme svědky přistání helikoptéry Viking se zajímavou posádkou na palubě. V pravidelných intervalech zde přistávají a mění se muži v červených kombinézách, kteří pracují na projektu na vzdáleném stanovišti pod mořským dnem.

Old Lady

Finská letecká asociace (SIL) letos slaví své 100. výročí a na počest tohoto svátku se poprvé konalo tady před několika dny  finské letecké sportovní mistrovství pro motorová a  bezmotorová letadla.

Helsinki – Malmi [EFHF
Na letišti se během celého roku koná mnoho dalších kulturních a leteckých akcí.

Letiště Helsinky-Malmi

Helsinki-Malmi je mezinárodní letiště postavené v polovině třicátých let ve funkcionalistickém architektonickém stylu ,  postavené pro účely využití při olympijských hrách v Helsinkách v roce 1940, zrušeným kvůli druhé světové válce.

Helsinki – Malmi [EFHF

Je to jedno z nejlépe dochovaných mezinárodních letišť na světě před 2. světovou válkou a živé kulturní dědictví raného komerčního letectví. S přibližně 40.000 přistáními za rok, Malmi je zdaleka nejrušnější letiště ve Finsku po Helsinki-Vantaa International.

Helsinki – Malmi [EFHF

Kompletní s původním hangárem, terminálem a dráhami, oblast Malmi, jako celek, byla národní radou vyhlášena jako  národní kulturní památka  Budovy letišť jsou díky dobré údržbě v průběhu let v dobrém stavu. Všechny čtyři původní přistávací dráhy z 30. let jsou stále v provozu, stejně jako jejich masivní podzemní odvodňovací systém.

Helsinki – Malmi [EFHF
Je letiště, navržené jako kulturní dědictví Unesco, v ohrožení?

Letiště je nyní vážně ohroženo novým rozvojovým projektem. Město Helsinky , které navrhuje, aby byla lokalita využívána pro výstavbu nových rezidencí, která by měla být  vybudována na počátku roku 2020.

Helsinki – Malmi [EFHF
Velký odpor veřejnosti a  ochránců národního dědictví snad nedovolí tento projekt zrealizovat.  Letiště Malmi – RFHF je právem navrženo  jako kulturní  dědictví světového programu UNESCO. Držíme palce!

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *