• Menu
  • Menu

Finsko –Jyvaskyla Laajavuori 11

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Finsko » Finsko –Jyvaskyla Laajavuori 11

AREÁL Laajavuori – Jyvaskyla

Stihneme ještě dojet ke sportovnímu a lyžařskému areálu v Jyvaskyle.  Z centra je to sem asi 15 minut autem nebo autobusem. Je léto, lyžovat nejdeme, ale  já chci vidět  obří skokanský můstek a i krásný výhled na Jyvaskylu, jezera a okolí. Pod můstky  i na sjezdovkách to kvete a při návštěvě Jyvaskyly sem určitě zajděte!

Laajavuori – Jyvaskyla

Skokanské můstky

Předchůdcem skokanských můstků v  Laajavuori byl skokanský  můstek K50   „Taulumäki“, kde probíhaly skoky od 30. let 20 století. Tady se skákalo až do roku 1966.

Laajavuori – Jyvaskyla

Laajavuori a Matti  Nykänen

Můstek  K90 byl postaven v roce 1964, v roce 1974  K60 a v roce 1980 přibyl K30. Velký můstek byl po úspěších na olympijských zimních hrách v Calgary  přejmenován po rodákovi z Jyvaskyly Matti Nykänenovi.  V roce 1993 byl můstek zmodernizován, byl na něj  přidělán umělý povrch pro letní použití. Dnes můstky kvůli nedostatku financí spíše chátrají. Poslední mistrovství se zde konalo v roce 2008.

Matti Nykänen – Jyvaskyla
Matti  Nykänen

Jeden z nejlepších skokanů na lyžích v historii. Jediný v dějinách získal všech pět velkých trofejí ve skokanském sportu: 4 x zlato na OH, 5 x zlato na MS ve skocích 1 x zlato na MS v letech, 4 x křišťálový glóbus za celkové prvenství ve Světovém poháru a  2x vítězství na Turné čtyř můstků). V SP vyhrál 46x.Po skončení kariéry měl problémy s alkoholem i se zákonem.

Matti  Nykänen zemřel začátkem roku 3. února 2019.

Matti Nykänen – Jyvaskyla

Laajis – lanový park

Zážitkový park v  Laajavuori je jedním z největších v severských zemích. Na vrcholcích stromů a vysokých kůlech je 2,5 km lezeckých  a zipingových tras. Najdete tady jednoduché  lezení pro začátečníky i pro pokročilé až do výšky 20 metrů nad zemí. Zábavní park Laajis byl otevřený v roce 2014, otevřen je  od května do konce září

SKI AREÁL LAAJAVUORI

Laajis má 12 sjezdovek a 6 vleků. Nejdelší sjezdovka má 915 m. Je zde i černá sjezdovka „Killeri“, která se nachází na zadní straně kopce. Dětský snowpark: téměř 4000 m2, 3 sjezdovky, 2 sněhové „carousells“, 2 výtahy a kopec na sáňkování.

Laajavuori – Jyvaskyla

Ve sportovním areálu najdete další sportovní možnosti a aktivity, golf i možnosti ubytování a  občerstvení.

 

 

 

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *