• Menu
  • Menu

Helsinky- Parlament

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Finsko » Helsinky- Parlament

Návštěva helsinského Parlamentu

Do helsinského parlamentu jsme vyrazili dnes brzy ráno z Jyväskyly, v rámci školní výuky.  Cílem naší exkurze  je, abychom měli představu jak to v parlamentu chodí a  jak parlament pracuje. Vstoupit do Parlamentu je podobné, jako jinde, kde je potřeba hlídat bezpečnost, proto vstupujeme přes bezpečnostní rám.

Parlament Helsinky

Při naší návštěvě jsme hovořili se třemi poslanci, dokonce nám jedna poslankyně nabídla skvělé kafíčko a borůvkový koláč.

Prohlédli jsme si celou budovu Parlamentu a nakonec šli na jedno ze zasedání, které mělo na programu lékařství a zdravotnictví. Po 5. hodinách strávených na půdě parlamentu jsme se vydali zpět do Jyväskyly.

Parlament je veřejnosti přístupný. Každý se může účastnit jednotlivých jednání,  sál se otvírá 15 minut před začátkem.

premiér  Antti Rinne, nahoře vpravo

Parlament

200-členný jednokomorový parlament,

mandát poslanců na 4 roky

poslední volby se konaly 14. dubna 2019

předseda parlamentu Matti VANHANEN (Strana středu), zvolen 7. 6. 2019

Parlament Helsinky

Architektura  a historie

V roce 1923 se konala soutěž o výběr místa pro novou budovu Parlamentu. Arkadianmäki, kopec vedle toho, co je nyní Mannerheimintiee, byl vybrán jako nejlepší místo.

Architektonickou soutěž, která se konala v roce 1924, vyhrála firma Borg – Sirén – Åberg s návrhem zvaným Oratoribus.  Johan Sigfrid Sirénn (1889–1961) byl zodpovědný zejména za přípravu návrhu budovy. Budova byla postavena v letech 1926–1931 a byla slavnostně a oficiálně otevřena 7. března 1931. Od té doby se stala dějištěm mnoha klíčových momentů v politickém životě národa.

Parlament Helsinky

Sirén navrhl budovu v obnaženém klasickém architektonickém stylu kombinujícím neoklasicismus s modernismem. Sirénova kombinace zjednodušených sloupů a sloupků s jednoduchou rovinnou geometrií nese srovnání s podobnými návrhy  Erika Gunnara Asplundaa a Joži Plečnika.  Fasáda je obložena červenou žulou Kalvola a  čtrnácti sloupy s korintskými hlavicemi.

Budova má pět pater, z nichž každé je jedinečné. Podlahy jsou spojeny bílým mramorovým schodištěm a slavnými paternosterovýmii výtahy. Pro návštěvníky jsou nejdůležitější hlavní vstupní hala, majestátní plenární komora a velká přijímací síň, tzv. Státní síň.

Parlament Helsinky

Pozoruhodnými pozdějšími dodělávkami  v budově jsou knihovna,  dokončená v roce 1978 a samostatná část – Pikkuparlamenttii  (anglický: Malý parlament ), dokončený v roce 2004. V Malém parlamentu (Arkadiankatu 3), na levé straně skutečné budovy Parlamentu, provozuje návštěvnické centrum, kde najdete informace o Parlamentu a Evropské unii. Otevřeno Po-Pá 10-16. V návštěvnickém centru je také kavárna.

Parlament Helsinky

Adresaa : Mannerheimintie 30, 00100 Helsinki, Finsko

klíště

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *