• Menu
  • Menu

Finsko –Jyvaskyla /Jyväskylä/ 9 – NP Pyhä-Häkki

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Finsko » Finsko –Jyvaskyla /Jyväskylä/ 9 – NP Pyhä-Häkki

Pyhä-Häkki

Národní park Pyhä-Häkki je od Javaskyly vzdálen autem asi hodinu. Počasí je trochu pochmurné, ale na výlet ideální. Máme štěstí, že v parku je jen několik návštěvníků. Některé informace u vchodu, kde je informační centrum, jsou i v českém jazyce. Máme s sebou Chilli, pes do parku může, ale  na vodítku.

NP Pyhä-Häkki
Znační turistických cest

Značení je tady v několika barvách, podle toho jakou trasu si vyberete.  Barvy jsou v kruhu namalované přímo na stromech. Jdeme po jednoduché červené – okruh Kotajärvi.

NP Pyhä-Häkki

Jdeme lesem, místy po dřevěných dlouhých lávkách, místy jsou malé močály nebo rašeliniště. Cesta je opravdu nádherná. Hra zelených a šedých barev přesliček a trav,  lišejníků s odstíny hnědých, červených kmenů stromů. Trochu nás žerou komáři.

Jezero a ohniště Kotajärvi

Jsme u jezera, kde je zázemí pro možnost kempování a přespání. Je zde zastřešená pergola s ohništěm a lavicemi, je tu hromada nasekaného dříví i sekera, čistý  suchý záchod s toaletním papírem.

ohniště ujezera Kotajärvi

U zapáleného ohniště sedí parta finských dam a pánů, na ohni si dělají něco k snědku i pro Finy tak oblíbenou kávu. Zvou nás k sobě.  My máme sebou buřty i kukuřici. Občerstvení skvělé, Chilli dáváme vodu a žrádlo, škoda, že s námi nemůže sedět u ohně. Je poslušná, ale dodržujeme pravidla.

Loučíme se a zůstáváme sami a tak oheň při odchodu uhasíme. Jdeme se ještě podívat na molo k jezeru. I tady je lavice, kde můžete relaxovat.

jezero Kotajärvi

Okruh Kotajärvi

Pokračujeme lesem a rašeliništěm zpět ke vchodu. Tato trasa měří něco kolem 2. km.

Celkově trasa není těžká a tak je určitě vhodná  pro všechny věkové kategorie i pro děti. Měří kolem 7. km.

NP Pyhä-Häkki

S sebou si určitě vezměte jídlo i pití. Pitnou vodu můžete získat ze studny u vchodu do parku. V parku žádné  jídlo ani pití nekoupíte.

Odpadky si vezměte s sebou a nechte po sobě čisto!

NP Pyhä-Häkki

 

NP Pyhä-Häkki

Místo s nejlépe dochovaným  pralesem v jižním Finsku.  400 let staré borovice, které nesou jizvy starodávných lesních požárů. Takové lesy vám dávají pocit nadčasovosti, povzbuzují vás, abyste zpomalili a vychutnali si přírodní scenére. Je možné, když se ponoříte do ticha a krásy okolní přírody, že spatříte nějaké elfy a trolly, kteří v těchto lesích vždy žili.

NP Pyhä-Häkki

V nádherných borových lesích Mastomäki jsou stromy staré v průměru 250 let. Nejznámější stará borovice v parku je z roku 1518 . Průměr obra je 288 cm.

V národním parku Pyhä-Häkki se nachází přibližně 30 km značených stezek. Vyberte si ze čtyř kruhových tras (1,4–17 km) Nyní se rozkládá na 13 km², je to jeden z nejmenších finských národních parků. Ochraňuje zdejší bažiny a staré lesní porosty borovic a smrků.

Tento park byl založen v roce 1956, r. 1982 byl rozšířen o oblast Kotaneva a od té doby je oblíbenou turistickou destinací.

 

Adresa: Viitasaarentie 2119, Saarijärvi

NP Pyhä-Häkki

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *